Jak odbudować ułamany ząb?

Posted on 7 grudnia 2016

Złamanie zęba to poważna sprawa, która wymaga pilnego kontaktu ze specjalistą. Ułamany ząb z pewnością może uratować dobry lekarz stomatolog. Baza Gdańsk pokazuje, że miasto to posiada wiele gabinetów dentystycznych (dentysta-stomatolog.com Gdańsk), które rozwiążą ten problem. W mieście istnieje także wiele ośrodków pracujących przez całą dobę. Jak powszechnie wiadomo, takie wypadki lubią przytrafiać się wieczorem lub w nocy. Jednak nie musimy martwić się, że wszystkie gabinety będą już zamknięte.

Przyczyny złamania zęba mogą być różne. Często głównym problemem jest próchnica, która bez wątpienia predysponuje do takich sytuacji. Z drugiej strony, zdarzają się również różnego rodzaju wypadki, w których na skutek sił mechanicznych nasze zęby się łamią. W drugiej sytuacji zwykle uszkodzeniu ulegają przednie zęby. Gdy już zauważymy, że nasz ząb uległ uszkodzeniu, nie wpadajmy w rozpacz. Potrzebny będzie dobry dentysta. Ważną sprawą jest przechowywanie odłamanego fragmentu zęba. Jeśli go znajdziemy, zachowajmy go i przekażmy naszemu lekarzowi. Ząb najlepiej umieścić w soli fizjologicznej lub nawet we własnej ślinie. W przypadku urazów zwykle mamy do czynienia z wybiciem zęba lub odłamaniem jego kawałka. W pierwszej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie ponowne wszczepienie zęba pacjenta. Każdy z pewnością wie, że własne zęby są bardziej wartościowe niż różnego rodzaju wypełnienia. Dlatego zadbajmy o właściwe przechowywanie wybitego zęba, tak aby stomatolog mógł go spokojnie wykorzystać, gdy już trafimy na fotel dentystyczny. Ułamany fragment zwykle udaje się przykleić.

Co zrobić, gdy nie można uzupełnić ubytku pierwotnym materiałem?

Wtedy nie pozostaje nic innego, jak wykonanie rekonstrukcji. Specjaliści stosują w tym celu różne metody. Małe ubytki można uzupełnić specjalnym wypełniaczem. Leczenie jest nieco podobne do tego stosowanego w przypadku ubytków próchniczych. Jak poradzić sobie z większymi uszkodzeniami? Zwykle na początku konieczna będzie szersza diagnostyka. W celu oceny miazgi i korzenia wykonuje się RTG. Następnie za pomocą specjalnego wkładu oraz korony, odbudowujemy ząb. Prawie doszczętne zniszczenie zęba, wymaga zwykle usunięcia pozostałego w dziąśle fragmentu oraz zastosowania implantu wszczepianego w kość. Na nim osadza się koronę lub most, zależnie od wskazań specjalisty.

Bez kategorii


  1. halinka oskory pisze:

    Mój brat miał ząb złamany i mu pięknie odbudowali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>