Nieświeży oddech – jak sobie z nim radzić?

Posted on 17 listopada 2016

Nieświeży oddech spędza sen z powiek wielu osobom i utrudnia codzienne życie. Zwyczajne czynności, takie jak rozmowy i pocałunki stają się utrudnione, a dodatkowo osoby cierpiące na ten problem zaczynają patrzeć w szarych barwach na świat i oceniać się gorzej niż powinni. Jest wiele przyczyn tej dolegliwości, jednak można je ogólnie podzielić na kilka kategorii.

Pierwsza z nich to nieświeży oddech spowodowany przez brak higieny. Brak mycia zębów, nieczyszczenie języka lub nieużywanie nici dentystycznej albo płynu do płukania jamy ustnej to najczęstsze błędy. Dalej na liście wykroczeń przeciw świeżemu oddechowi znajduje się nieusuwanie płytki nazębnej i oczywiście nieodwiedzanie dentysty, nawet na okresowe badania kontrolne. W takim przypadku w jamie ustnej rozwijają się bakterie, a ich pożywką są pozostałe w zakamarkach drobinki i fragmenty jedzenia. Używane wtedy gumy do żucia lub cukierki nie pomagają. Jedynie czasowo maskują one nieprzyjemny zapach. W zamian pozostawiają zmienione pH i nową pożywkę dla bakterii. Jedynym rozwiązaniem jest dbanie o higienę.

Druga grupa to nieświeży oddech będący objawem lub zapowiedzą problemów zdrowotnych. W aptekach znajdziemy wiele leków na nieświeży oddech, ale nic nie zastąpi oceny fachowca – lekarza. Przykładowo problemy z brzydkim zapachem z buzi często pojawiają się wraz ze zmniejszoną produkcją śliny. Może to być objaw cukrzycy, problemów z nerkami i tarczycą albo nawet choroby nowotworowej. Częściej jednak przykry zapach to oznaka choroby dziąseł lub zębów. Przy próchnicy, zapaleniu dziąseł lub infekcji bakteryjnej jednym z książkowych objawów będzie właśnie nieświeży oddech. W taki sam sposób będą się też objawiały problemy z zagojeniem ran po usunięciu zębów.

Metody leczenia są różne, ale najczęściej nieprzyjemny zapach jest jedynie objawem, który znika wraz z wyeliminowaniem przyczyn poważniejszych schorzeń. Jak widać przyczyn problemów z nieświeżym oddechem może być wiele i ciężko od razu je ustalić. Jeżeli utrzymują się one przez dłuższy czas, nawet pomimo dbania o czystość jamy ustnej, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Wpisanie w Google frazy stomatolog w Szczecinie (dentysta-stomatolog.com) powinno pomóc w znalezieniu chociaż jednego, mającego czas specjalisty.

Bez kategorii


  1. ChocolateXs pisze:

    Guma do żucia i cukierki to rozwiązanie na chwilę i do tego niezbyt mądre.. trzeba niestety znaleźć przyczynę i leczyć, bo samo nie przejdzie :/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>