Gdzie pojechać nad morze – Wybrzeże Słowińskie

Gdzie pojechać nad morze – Wybrzeże Słowińskie

Choć wakacje nad morzem kojarzą się głównie ze spędzaniem czasu na plaży, nie oznacza to, że nie można urlopu spędzić nieco inaczej. Poza opalaniem i wypoczynkiem w słońcu, nad morzem mamy możliwość zwiedzenia ciekawych miejsc i poznania historii mniej znanych części Polski. Takie możliwości daje nam m.in. Wybrzeże Słowińskie.

Gdzie pojechać nad morze, by cieszyć się różnorodnymi atrakcjami?

Oto kilka propozycji!

Zacznijmy od podziwiania natury. Słowiński Park Narodowy, jeden ze światowych rezerwatów biosfery UNESCO, obejmuje najbardziej dziki fragment Wybrzeża Słowińskiego. Tu leży świat ruchomych wydm, ogromnych gór piachu, które są w ciągłym ruchu i przesuwają się z prędkością kilkunastu metrów rocznie. Najsławniejszą i najwyższą z nich jest Łącka Góra. Napotkamy również wydmy pokryte trawami i krzewami, a także porośnięte lasem. Na najwyższej wydmie pośród lasu w Czołpinie wznosi się latarnia morska wybudowana w 1875 roku. Warto obejrzeć tą cudowną budowlę. Pas wydmowych mierzei oddziela od Bałtyku dwa nadmorskie jeziora Łebsko i Gardno. Łebsko pod względem powierzchni to trzecie jezioro w Polsce. Nieco mniej rozległe jest jezioro Gardno, położone w zachodniej części parku. Na Gardnie znajduje się Wyspa Kamienna utworzona z głazów narzutowych. Wyspa to miejsce lęgowe kormoranów i mew. Brzegi jezior pokrywają trudne do przebycia mokradła i trzcinowiska, które są królestwem ptaków. Życie na wodach jezior można podglądać z pomostów i wież widokowych. Na szczególne uznanie zasługuje Góra Rowokół (115 m n.p.m.), która znajduje się w strefie ochronnej parku narodowego. To doskonale widoczny z daleka element słowińskiego pejzażu. W czasach pogańskich była miejscem kultu Słowińców. W średniowieczu, już po przyjęciu chrześcijaństwa, na szczycie zbudowane zostało sanktuarium Matki Boskiej. Dzisiaj dominujące w krajobrazie wzgórze za sprawą wieży widokowej jest jednym z najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez turystów. Udając się nad morze, warto zajrzeć do Słowińskiego Parku Narodowego i nacieszyć oczy naturalnym bogactwem naszego kraju.

Ciekawym miejscem, które warto zobaczyć na Wybrzeżu Słowińskim są Kluki, które także należą do obszaru parku narodowego. Jest to dawna osada rybacka nad zachodnim brzegiem jeziora Łebsko. Możemy tu podziwiać unikatowy zespół budownictwa ryglowego. W samym centrum pośród drzew znajduje się Muzeum Wsi Słowińskiej. Obecnie w skansenie eksponowanych jest dwadzieścia obiektów z wyposażeniem. Najstarszy z nich pochodzi z XVIII wieku.

Popularną wsią letniskową położoną na zachodniej rubieży Słowińskiego Parku Narodowego są Rowy. Centrum skupione jest w rejonie basenu portu rybackiego przy ujściu rzeki Łupawy. W rowach znajdują się kąpieliska, z których można korzystać w upalne dni. Pośród letniskowej zabudowy wznosi się kamienny kościółek zbudowany w 1856 roku. Warto obejrzeć ten piękny zabytek będąc w tych stronach.

Gdzie pojechać nad morze poza Rowami?

Oczywiście do Łeby! Jest to największy ośrodek turystyczny w sąsiedztwie Słowińskiego Parku Narodowego. Do najbardziej malowniczych miejsc w Łebie należy dzielnica portowa. W jednym z urokliwych zakątków portowej Łeby przy ulicy Kościelnej wznosi się kościół Wniebowzięcia NMP z końca XVII wieku. W porcie przy nabrzeżu kołyszą się kutry rybackie i statki wycieczkowe. Stąd można wypłynąć w rejs stylizowanym galeonem, łodzią wikingów lub kutrem. Plaża w Łebie jest uważana za najpiękniejszą w Polsce. Zawdzięcza do drobniutkiemu jak mąka, niemal białemu piaskowi. Charakterystycznym elementem krajobrazu szerokiej plaży jest przypominający zameczek dawny Dom Zdrojowy. Stanął on na wydmach na początku XX wieku.

Sąsiedztwo Łeby i jeziora Sarbsko pozwoliło dawnym wsiom na rozwój turystyczny. W Nowęcinie znajduje się zespół pałacowo-parkowy, na którego terenie działa stadnina i ośrodek jeździecki. Można zatem wykorzystać wakacyjny czas na naukę jazdy konnej lub zwyczajnie wypocząć w pięknych warunkach przyrody. W Sarbsku natomiast mieści się znany ośrodek szkoleniowy windsurfingu i kitesurfingu. Jeśli lubisz aktywnie spędzać czas możesz skorzystać z usług ośrodka i spróbować swoich sił w sportach wodnych. Takie zajęcia napełnią cię sporą dozą emocji i adrenaliny. Jeśli jednak wolisz zwiedzać i poznawać tajniki dawnych czasów możesz udać się do Rąbki. Tam, przy granicy Słowińskiego Parku Narodowego można zobaczyć pozostałości niemieckiego poligonu doświadczalnego rakiet V-2. Są tam bunkry, lej do wystrzeliwania rakiet oraz odnaleziony egzemplarz jednego z testowanych pocisków rakietowych. Dla każdego miłośnika broni będzie to ciekawa wyprawa.

Jeśli nadal zastanawiasz się, gdzie pojechać nad morze, by spędzić czas nieco inaczej niż wylegując się na plaży, powyższe pomysły powinny ułatwić ci wybór. Wybrzeże Słowińskie jest pełne atrakcji turystycznych i naturalnie pięknych widoków. Znajdziesz tutaj miejsce do aktywnego spędzenia wakacji, jak i do spokojniejszego odpoczynku. Wybierając jedną z tutejszych miejscowości na pewno nie pożałujesz, a dodatkowo możesz poznać mniej popularne obszary naszego kraju. Być może odnajdziesz swój wakacyjny azyl? Nie czekaj i sprawdź, jak wiele do zaoferowania ma Wybrzeże Słowińskie!

Dodaj komentarz