Historia świątyni Borobudur

Historia świątyni Borobudur

Borobudur

Jedną z rzeczy, z którą najczęściej kojarzy się Indonezję jest buddyzm. Nic więc dziwnego w tym, że starożytne buddyjskie świątynie cieszą się tak ogromną popularnością wśród turystów. Świątynia Borobudur, ulokowana na wyspie Jawa, jest największym tego typu obiektem na świecie. Ma bardzo wiele do zaoferowania każdemu zwiedzającemu.

Historia świątyni

Świątynia Borobudur powstała najprawdopodobniej w 8 lub 9 wieku naszej ery podczas rządów dynastii Śailendrów. Nie jest znane, co dokładnie oznacza Borobudur ani czemu właśnie taką nazwę wybrano. Świątynia została stworzona jako miejsce przeznaczone chwale Buddy i jako cel pielgrzymek, aby kierować ludzi w oświecenie i mądrość według Buddy. Zbudowano ją w tradycyjnym stylu Mandala, który symbolizuje wszechświat w nauczaniu buddyjskim. Była użytkowana od jej stworzenia do bliżej niesprecyzowanego okresu pomiędzy 10 a 15 wiekiem, kiedy to została porzucona. Została odkryta na nowo w roku 1814 przez brytyjskiego oficera, w wyniku czego rozpoczęto prace konserwacyjne. Ostatnią przebudowę świątynia przeszła w latach 1973-1983, w większości przy użyciu oryginalnych materiałów. Od 1991 roku świątynia Borobudur widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Zwiedź Borobudur

Borobudur zajmuje ogromny obszar, bowiem aż 123 na 123 metry kwadratowe. Świątynia może pochwalić się 2,672 płaskorzeźbami i i 504 statuami Buddy. Zbudowano ją na trzech kondygnacjach, bez użycia zaprawy murarskiej czy cementu. Najlepiej jest zwiedzać ją pieszo, podziwiając przy tym kunszt jej budowniczych. Niewielkim kosztem można także wynająć jednego z wielu łatwo dostępnych przewodników, co może być przydatne. Poznanie całej historii kryjącej się za każdym jej elementem, a także licznych ciekawostek i detali, których być może nie da się znaleźć nigdzie indziej z pewnością uczynią całe doświadczenie znacznie bardziej wyjątkowe, niż gdyśmy zwiedzali na własną rękę. Ceny przewodników oscylują w okolicach 50 tysięcy rupii indonezyjskich, czyli około 14 złotych polskich. Nie jest to więc wielki wydatek. Samo dostanie się do świątyni także nie powinno sprawić kłopotu. Jest ona bowiem zlokalizowana w odległości godziny jazdy od miasta Yogyakarta, nazywanego kulturalną stolicą Indonezji.

Świątynia Borobudur http://duabenua.com/pl/blog/borobudur-najwieksza-swiatynia-buddyjska-swiata/ jest miejscem niezwykłym, które ciężko porównać do innych zabytków świata. Z pewnością zarówno pod względem wizualnym, jak i historycznym powinna zrobić piorunujące wrażenie na każdym odwiedzającym. Jest to niebywałe świadectwo geniuszu budownictwa sprzed ponad tysiąca lat, któremu nie zawsze są w stanie dorównać współczesne budowle.

Dodaj komentarz