Jak rozpoznać chorobę oczu psa?

Jak rozpoznać chorobę oczu psa?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów u każdego człowieka i zwierzęcia, przy czym oczywiście psy widzą świat inaczej niż my ludzie, nie widzą koloru czerwonego i pomarańczowego, ale za to świetnie rejestrują kolory takie jak fiolet i niebieski. Najlepiej widoczny dla nich kolor to szarość — mogą odróżnić około czterdziestu jego odcieni. Dzięki zmysłowi wzroku czujemy się bezpiecznie i jesteśmy w stanie w pełni obserwować otaczający nas świat.

Z racji tego, że nasi pupile są bezbronni i nie są w stanie nam powiedzieć, jeśli coś im dolega, to po naszej stronie leży odpowiedzialność obserwacji i ingerencji, jeśli widzimy jakieś niepokojące sygnały. Jeśli widzimy jakiekolwiek objawy takie jak zaczerwienienie spojówek, zwiększone mrużenie powiek czy nadmierna produkcja łez — zdecydowanie jest to jasny sygnał, że powinniśmy udać się do najlepszej kliniki weterynaryjnej w Toruniu.

Klinika weterynaryjna – jak zajmie się Twoim pupilem?

Najlepszy weterynarz będzie w stanie zaopiekować się naszym psem, zbadać, zdiagnozować i zaproponować terapię. Leczenie zwierząt Toruń jest również wskazane, jeśli widzimy, że nasz pies pociera łapkami okolice oczu i widzimy spadek jego samopoczucia. Psy, jak i ludzie są podatne na różne dolegliwości również te związane z wizytą u weterynarza, którego specjalność to okulistyka psów Toruń. Czas jest tu istotny, im szybciej zareagujemy i zaczniemy diagnozować pupila u weterynarza, tym szybciej pomożemy mu i ulżyć w cierpieniu.

Dolegliwości związane z oczami u psów

Bardzo częstymi dolegliwościami związanymi z oczami, są u psów stany zapalne, ropnie, obecność ciał obcych (czyli pospolite — wpadło coś do oka), ale również nowotwory oczu, zrośnięcia się powiek, odklejanie siatkówki czy zaćma. Częste są również zwyrodnienia ciała szklistego czy zaniki tęczówki. Poprzez powyższe problemy, nasz pupil może mieć trudności w poruszaniu się, staje się nieporadny, wpada na różne przeszkody i nie ma takiej pewności siebie w codziennym funkcjonowaniu, w związku z czym jest lękliwy. Wszystkie te schorzenia mogą prowadzić do trudności w poruszaniu się i duży spadek komfortu życia zwierzaka. Udać się należy wtedy do okulisty weterynaryjnego, który na początku przeprowadza on wywiad, a po wysłuchaniu zdecyduje jakie badania wykonać, a następnie jaką formę terapii może zaproponować. Nie możemy bagatelizować takich dolegliwości, ponieważ mogą one prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych oraz finansowych. Niepotrzebne nerwy i cierpienie naszego psa, nie jest tego warte.

Przykładowo zapalenie rogówki u psa, może być spowodowane wieloma czynnikami nawet z pozoru bagatelnymi, takimi jak dostanie się ciała obcego do spojówki, nieodpowiedni wzrost rzęs czy ich nieprawidłowa budowa. Mogą to jednak być też bardziej złożone kwestie jak choroby dziedziczne oczu takie jak entropium lub ektropium, które są szczególnie częste wśród pewnych ras. Całe szczęście po szybkiej reakcji i wizycie u zaufanego weterynarza w klinice weterynaryjnej okazuje się, że naszemu pupilowi wystarczy leczenie farmakologiczne, polegające na podawaniu żelu lub kropli do oczu. W cięższych przypadkach stosuje się leczenie chirurgiczne. Dlatego pamiętajmy, aby obserwować naszych pupili i gdy widzimy coś niepokojącego, nie zwlekajmy z wizytą w takich miejscach, jak klinika weterynaryjna Toruń.