Gdzie warto pojechać na wakacje w Polsce?

Gdzie warto pojechać na wakacje w Polsce?

Polska to niezwykle zróżnicowany pod względem geograficznym, historycznym i kulturowym kraj, który ma wiele do zaoferowania zarówno osobom szukającym miejsca odpowiedniego na wakacyjny relaks, jak i ludziom gotowym zwiedzać coraz to nowsze miejsca. W jakie miejsca szczególnie warto wybrać się na wakacje?

Mazury

To jedna z najlepszych propozycji dla miłośników wodnych sportów, natury czy aktywności fizycznej w pięknych okolicznościach przyrody. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to miejsce, w którym znajdują się takie jeziora, jak:

  • Śniardwy
  • Mamry
  • Jagodne
  • Tałty

Jeziora te, jak i wiele innych, należą do najpiękniejszych akwenów na terenie Polski, a wokół nich na przestrzeni lat powstała atrakcyjna dla turystów infrastruktura. Znajdują się tutaj atrakcyjne kąpieliska, wypożyczalnie wszelkiego sprzętu do uprawiania sportów wodnych, restauracje serwujące lokalne przysmaki, agroturystyka, hotele i apartamenty.

Tatry

Są najwyższym pasem w łańcuchu Karpat oraz jedynymi górami w Polsce, które przywodzą na myśl Alpy. Nie chodzi tutaj wyłącznie o walory estetyczne, ale również o alpejską roślinność i klimat. Znajdują się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, czyli jednego z dwudziestu trzech parków narodowych w Polsce. Do największych atrakcji Tatr należą na przykład:

  • Morskie Oko, czyli jedno z największych jezior w tym regionie, które jest malowniczo położone i co roku przyciąga tłumy turystów z całego świata.
  • Muzeum Tatrzańskie, od którego warto rozpocząć poznawanie tego regionu, aby poznać jego historię oraz ważne dla Tatr postaci.
  • Kasprowy Wierch, a więc jeden z najwyższych szczytów Tatr, na który można dostać się kolejką.

Kaszuby

To przepiękna i niezwykle ciekawa pod względem historycznym kraina, która zachwyca lasami i jeziorami. Idealnie sprawdza się więc w przypadku osób, które podczas urlopu szukają kontaktu z naturą, ale również możliwości poznania nieco innej kultury. Język kaszubski dla pozostałych Polaków jest zupełnie niezrozumiały, ale i kaszubskie rękodzieło wyróżnia się na tle innych artefaktów. Warto również skosztować tradycyjnych dań kaszubskich, które są tutaj dostępne niemal w każdej knajpce czy restauracji. Należą do nich na przykład ruchanki, czyli chlebowe placuszki, kaczka nadziewana żurawiną czy dania z gęsiny.

Gdańsk

Znajdujący się nad Morzem Bałtyckim Gdańsk oferuje turystom nie tylko dostęp do wspaniałych plaż, ale też bogatą ofertę kulturalną. Miasto zachwyca architekturą, w której nie brakuje stylów niemal ze wszystkich minionych epok, a także wspaniałymi muzeami i galeriami. Warto odwiedzić na przykład Muzeum II Wojny Światowej, w którym zgromadzono mnóstwo eksponatów związanych z tym okresem historycznym i stworzono interaktywne wystawy. Ciekawym obiektem jest też Bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która jest największą w całej Europie świątynią wybudowaną z cegły.