Co to jest hostel?

Co to jest hostel?

Hostel to tańsza forma noclegu, oferująca wspólne zakwaterowanie. Zwykle pokój hostelowy posiada kilka piętrowych łóżek, wspólną łazienkę na korytarzu i kuchnię. Czy nocowanie w hostelu jest dobrym rozwiązaniem? Kiedy warto wybrać nocleg w hostelu?

Czy warto nocować w hostelu?

Hostele to świetna alternatywa dla drogich hoteli i prywatnych apartamentów. Pozwala zaoszczędzić na noclegu. Hostele są szczególnie popularne wśród młodych osób, które podróżują w grupie. Ale nie jest to warunek. Hostele są obecnie miejscami bezpiecznymi i bez problemu można znaleźć obiekty nawet 4-, czy 5-gwiazdkowe. Hostele są zazwyczaj przeznaczone dla studentów, turystów i osób podróżujących z ograniczonym budżetem. Podczas noclegu w hostelu można się szybko przekonać, że większość osób nocujących w pokojach tak naprawdę podróżuje samotnie. To wspaniała opcja do poznania nowych ludzi i nawiązania nowych przyjaźni podczas podróży.

Czy hostele są lepsze od hotelu?

Tak jak w hotelach, również w hostelach przewijają się ludzie z całego świata. Ale hostele są nie tylko tańsze. Nocleg w takim miejscu również stwarza znakomitą okazję do poznawania nowych ludzi. Atmosfera w hostelach jest zdecydowanie mniej formalna niż w większości hoteli. Część wspólna (najczęściej kuchnia z miejscem wypoczynkowym) służy jako katalizator spotkań z innymi podróżnikami. To daje możliwość do uzyskania dobrych rekomendacji dotyczących danej okolicy lub przyszłych obszarów, które chcemy odwiedzić.

Plusy nocowania w hostelu

Jedną z największych zalet pobytu w hostelu jest cena. I chociaż hostele nie zawsze są takie tanie, z pewnością jest to opcja, która pomoże zaoszczędzić trochę pieniędzy przypadku dłuższego pobytu. To tu można nawiązać kontakt z ludźmi z całego świata lub poznać nowych partnerów do podróży. Oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku.

Minusy nocowania w hostelu

Główną wadą noclegu w hostelu jest fakt przebywania w pomieszczeniu z zupełnie obcymi ludźmi. Niekiedy nie posługują się one tym samym językiem, co my. Niejednokrotnie nie będą też mówić po angielsku, czy innym popularnym języku europejskim. Podczas dłuższego pobytu na tak małej przestrzeni może niestety dochodzić do konfliktów. Hostel może być złym wyborem, jeżeli zależy nam na odpoczynku po ciężkim dniu i dobrym śnie. Można trafić na osoby, które nie będą zważać na inne osoby na sali. Hałas i zamieszanie w nocy może być poważną przeszkodą do niczym niezakłócanego relaksu. Pokoje hostelowe mieszczą od 2 do 20 łóżek, często w salach wieloosobowych (koedukacyjnych, mieszanych). Może to być bardzo niekomfortowe, zwłaszcza dla kobiet podróżujących samotnie. Dlatego też hostel może nie być najlepszym wyborem zakwaterowania, jeżeli cenimy sobie naszą prywatność. Przed wyborem zdecydowanie warto poznać opinie o danym obiekcie.