Jak tanio podróżować?

Jak tanio podróżować?

Większość osób bardzo lubi poznawać nowe miejsca, oglądać zabytki, lokalne atrakcje i korzystać z dostępnych rozrywek. Jecznocześnie trzeba pamiętać, że pobyty rekreacyjne i turystyczne wiążą się z pewnymi kosztami. Aby móc jak najczęściej odpoczywać poza domem, warto więc poznać główne sposoby, które pozwalają na tanie podróżowanie.

Tania podróż

Na koszt urlopu zwykle składają się przede wszystkim wydatki na podróż, noclegi oraz atracje i dodatkowe wyżywienie. Jeśli chodzi o poróżowanie po kraju to mamy do wyboru wiele możliwości. Zdecydowanie najwięcej osób decyduje się jechać na wakacje własnym samochodem. Tymczasem ten sposób choć jest wygodny, to nie zawsze będzie tani. Warto wziąć pod uwagę podróż pociągiem, autokarem a nawet rowerem, gdy cel podróży nie jest zbyt odległy. Jeśli chodzi o pociągi to kupując bilety z dużym wyprzedzeniem, można trafić na naprawdę korzyste oferty. W czasie wakacji oraz ferii przewoźnicy przygotowują także specjalne promocje sezonowe, dzięki którym można podróżować jeszcze taniej. Warto też pamiętać o możliwości podróżowania nocą i skorzystaniu z wagonu supialnego. W tym wypadku można zaoszczędzić na noclegu hotelowym, bo nie będzie już potrzebny. W pociągach honorowane są różne zniżki, w tym karta dużej rodziny. W przypadku autokarów rzecz wygląda podobnie, bo i tutaj można upolować korzystne promocje na daleki wyjazd. Udając się na urlop samochodem z kolei warto zaplanować podróż nocą, bo wtedy również nie trzeba będzie płacić na pierwszy nocleg. 

Jak znaleźć niedrogi nocleg?

W czasie wakacji można spać w hotelu, pensjonacie, ośrodku wypoczynkowym, schronisku czy w obiekcie agroturystycznym. Zdecydowanie najtaniej jest spać na polu namiotowym. Stosunkowo niedrogie są także noclegi w hostelach, zwłaszcza te w pokojach wieloosobowych. Przed wybraniem konkretnego noclegu zawsze warto skorzystać z internetowej porównywarki cen. Warto pamiętać, że jest także coś takiego jak couchsurfing czyli darmowe spanie u obcych osób w zamian za udostępnianie swojego mieszkania innym osobom. Jest to opcja oczywiście dla odważnych, jednak w wielu krajach taka wymiana usług jest bardzo popularna.

Co jeszcze pomaga obniżyć koszty podróżowania?

Osoby, które chcą podróżować w miarę tanio powinny rozważyć wyjazdy poza sezonem, bo wtedy jest dużo taniej i możn uniknąć tłumów. Jeśli więc ktoś lubi spędzać czas nad morzem to zamiast jechać w czasie wakacji, powinien pomyśleć o wiośnie albo wczesnej jesieni. Aby ciekawie spędzać czas podczas wyjazdów nie trzeba korzystać tylko z płatnych rozrywek. Wystarczy przed wyjazdem zrobić małe rozeznanie, by szybko przekonać się, że bezpłatnie można odwiedzać muzea, niektóre koncerty, festryny czy targi staroci. Szukając informacji o danym terenie warto też sprawdzić, gdzie można dobrze i tanio zjeść lokalne potrawy.