Dobra czysta woda jest podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak nie wszędzie jest ona ogólnodostępna. Jadąc na wakacje do krajów afrykańskich należy pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach i rozsądnym korzystaniu z wody.
Picie wody na egzotycznych wakacjach: uważaj w Afryce
W tej części świata woda pitna bywa o bardzo niskim standardzie i zdarza się, że jest ona powodem różnych chorób związanych nie tylko z układem pokarmowym. Przed podróżą do Afryki powinniśmy nie tylko zaszczepić się od panujących tam powszechnie chorób, takich jak malaria, ale też pamiętać o tym, że nasz organizm nie jest przyzwyczajony do jakości tamtejszej wody. Najbezpieczniej jest pić wodę butelkowaną z zaufanego źródła narażamy się wtedy na dużo mniejsze ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań lub chorób. Na wodę z kranu należy uważać nawet podczas brania prysznica, ponieważ wtedy może się ona dostać do ust lub do oczu i w ten sposób spowodować podrażnienia. Mikroby zawarte w tej wodzie mogą przenosić różne choroby i być powodem chorób spowodowanych przez pasożytami, które mogą się w niej znajdować. Nieoczyszczona woda może prowadzić do przewlekłych chorób lub nawet w skrajnych przypadkach do śmierci.
Zatrucie podczas urlopu: jak go uniknąć?
Osoby odwiedzające Egipt po wypiciu wody z kranu bardzo często skarżą się na biegunkę. Niektórzy twierdzą, że nawet mycie zębów wodą z kranu jest ryzyko, należy również uważać na lód, który dodają do napojów w restauracjach. Jest on często zrobiony z wody, która jest bardzo mocno chlorowana. Picie wody na egzotycznych wakacjach wymaga wiele ostrożności. W wodzie z kranu mogą znajdować się pasożyty takie jak tasiemce i inne robaki, które chętnie zagnieżdżą się w jelitach. Mimo że lokalni mieszkańcy krajów i miast afrykańskich, na co dzień piją wodę z kranu, nie znaczy to, że nie zaszkodzi ona tobie.
Jeżeli przez przypadek wypijesz wodę z kranu i zauważasz u siebie któreś z podanych niżej objawów, niezwłocznie udaj się do apteki lub sięgnij porady lekarza: ogólne uczucie dyskomfortu, nudności, wzdęcia, opadnięcie energii, słabość w nogach, senność, zmęczenie, ból żołądka, dreszcze, biegunka, wymioty. Tego typu dolegliwości zazwyczaj bardzo łatwo można wyleczyć, jednak jeżeli dokuczają przez dłuższy czas należy uważać, aby nie doszło do odwodnienia organizmu. Zarówno biegunka jak i wymioty poważnie odwadniają organizm. Prze odwodnienie objawy zatrucia mogą się jeszcze bardziej nasilić. Pij więcej regularnie wodę, ale tylko ze sprawdzonych źródeł – butelkowane wody ze sklepu. Za wszelką cenę unikaj kranówki i wody sprzedawanej przez ulicznych sprzedawców.