Skarby Pojezierza Kujawskiego: Chodecz

Skarby Pojezierza Kujawskiego: Chodecz

Jest jednym z ciekawszych miasteczek Pojezierza Kujawskiego oraz ośrodkiem turystycznym, chętnie odwiedzanym przez miłośników plażowania. Chodecz to piękne Jezioro Chodeckie oraz cenne zabytki, którym z pewnością warto poświęcić swój czas. Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie wycieczki po tym mieście? Na jakie atrakcje mogą liczyć te osoby, które właśnie w tym miejscu postanowiły spędzić urlop?

Z kart historii – Chodecz i jego dzieje
Chodecz po raz pierwszy wspominany jest w dokumentach z XIV wieku. prawa miejskie miejscowość ta otrzymała w połowie XV wieku, co było wielką zasługą Jana z Kretkowa, ówczesnego wojewody brzesko-kujawskiego. W rękach jego potomków, Kretkowskich, Chodecz pozostał aż do początku XIX wieku. W tym czasie miasteczko to zyskało sławę jako ceniony ośrodek handlowy, na terenie którego urządzano wielkie jarmarki. Do dziś jest on niewielkim, kameralnym miasteczkiem, które przyciąga turystów piękną okolicą oraz ciekawymi zabytkami. W jaki sposób można tu spędzić wolny czas?

Co warto zobaczyć w tym mieście?
W czasie wycieczki po tym miasteczku warto zwrócić uwagę na jego układ urbanistyczny oraz małomiasteczkową zabudowę. Z pewnością warto wybrać się na tutejszy rynek oraz zwiedzić wznoszący się w jego pobliżu kościół parafialny. We wnętrzu tej świątyni można zobaczyć ciekawe polichromie i mozaiki, wykonane w drugiej połowie XX wieku przez Helenę i Lecha Grześkiewiczów. Największym zainteresowaniem cieszą się tu jednak plaże i ośrodki wypoczynkowe, powstające nad wodami Jeziora Chodeckiego.

Okoliczne atrakcje: gdzie warto się wybrać?
Chodecz może się pochwalić dobrym zagospodarowaniem, zatem turyści tanie kwatery znajdą tu bez większych problemów. Dzięki temu Chodecz może stać się nie tylko celem krótkiej wycieczki, ale i idealnym miejscem na dłuższy urlop oraz bazą wypadową dla tych, którzy chcą poznać okolicę. Gdzie warto się wybrać? Możliwości jest sporo. Kuszą pobliskie zespoły dworskie, które można podziwiać m. in. w Kamiennej, Choceniu oraz w Woli Adamowej. Dla miłośników kultury ludowej nie lada gratką może się z kolei okazać wycieczka do pobliskiej Kłóbki. Miejscowość ta znana jest z ciekawego skansenu – Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego, któremu z pewnością warto poświecić swój czas.

Chodecz to ciekawy kierunek wakacyjnej podróży. Klimatyczne miasteczko, mogące się pochwalić malowniczą okolicą oraz doskonałymi warunkami do wypoczynku, radzi sobie coraz lepiej jako ośrodek turystyczny. Tanie noclegi można tu znaleźć bez problemów, dzięki czemu planowanie wycieczek po tej części Pojezierza Kujawskiego staje się bardzo prostym zadaniem dla każdego z nas.

Dodaj komentarz