Jak wybrać najlepszy żwirek dla kota?

Jak wybrać najlepszy żwirek dla kota?

Jak wybrać najlepszy żwirek dla kota?

Każdy posiadacz kota wie jak higienicznymi i wybrednymi czworonogami są koty. Każdy z właścicieli kotów wie że jedyną rzeczą do której koty są bardziej wybredne niż do karmy jest rodzaj żwirku. I tutaj, pokrótce, postaram się przedstawić każdy z dostępnych na rynku rodzajów żwirków dla kotów tak aby każdy właściciel puszystego czworonoga wiedział jakie są ich zalety i wady.

Wymagania kota względem żwirku:

– podobny do tego, do którego kot już jest przyzwyczajony – niby banał, ale pamiętajmy że koty swoją kuwetę traktują niezwykle poważnie i mogą niechętnie się do niej załatwiać po drastycznej zmianie żwirku;- koty pozbawione pazurów lub mające je krótko przycinane będą potrzebowały jak najmiększego żwirku;- większość kotów preferuje żwirki drobne, o dużej sypkości;- koty z tendencjami do problemów z oddawaniem moczu powinny mieć żwirek dopasowany przez lekarza weterynarii;- komfortowy dla nosa – niektóre koty mogą być niechętne do załatwiania się do żwirku perfumowanego, inne – mogą nie zwracać na niego uwagi;- odpowiedni do kopania w nim – kopanie po załatwieniu czynności fizjologicznych jest naturalnym zachowaniem kota;- kocięta i niektóre koty mają tendencję do jedzenia żwirku – dla innych idealny będzie żwirek pochodzenia roślinnego.

Surowa, czysta klasyka – żwirek bentonitowy

Żwirek bentonitowy jest swego rodzajem standardem dla osób posiadających kota. Żwirek bentonitowy jest zrobiony z bentonitu, naturalnej substancji pochodzenia skalnego, którego największą zaletą jest dobra absorpcja wody i przykrych zapachów. Jego właściwości zbrylające umożliwiają bardzo łatwe wyczyszczenie kuwety, a sama struktura żwirku jest podobna dla kocich łap do naturalnego piasku. Ciężar i stabilność żwirku umożliwi naszym milusińskim zrealizowanie naturalnej potrzeby behawioralnej jaką jest kopanie przed wydalaniem. Tani, efektywny, bardzo łatwo dostępny, dobrze tolerowany przez koty – czegóż chcieć więcej?Otóż największym minusem żwirku bentonitowego jest ilość pyłu który generuje oraz łatwość z jaką nasz futerkowy przyjaciel może go przypadkowo roznieść po domu na swoich uroczych łapkach.Niestety nie można go spuszczać w toalecie, utylizacja bez szkody dla środowiska jest trudna a i sam żwirek do najlżejszych niestety nie należy. Ostatnią wadą, szczególnie dla właścicieli kociąt, jest niebezpieczeństwo połknięcia żwirku który może spowodować poważne problemy trawienne naszego pupila.

Cyberkot 2077 – czyli żwirek silikonowy

Żwirek silikonowy może być idealnym wyborem dla osób których męczy wygrzebywanie odchodów i moczu kota z kuwety. Struktura żwirku umożliwia mu wchłonięcie dużej ilości moczu, a tak zmoczony żwirek wystarczy w kuwecie “wymieszać” – i już kot może z niej korzystać ponownie, nie pozostaje nawet zapach. Po danym okresie czasu podanym przez producenta żwirku należy wymienić całą wyściółkę – i tu może zrodzić się pytanie czy żwirek sylikonowy pyli. Szybka odpowiedź – żwirek sylikonowy pyli naprawdę minimalnie, wielu producentów wręcz zarzeka się że w ogóle nie generuje pyłu. Całość powoduje że żwirek silikonowy najbardziej przypasuje właścicielom zbyt zalatanym w codziennym życiu by co parę godzin sprzątać po swoim kocie, a wręcz idealnie nada się do kuwet automatycznych.Ale aby nie było zbyt różowo, pogadajmy o minusach tego żwirku. Żwirek silikonowy jest wystarczająco lekki by kot przypadkowo go wysypał stojąc na krawędzi niskiej kuwety, a sam żwirek może być dla naszego ukochanego pieszczocha zbyt kłujący lub twardy by mógł się w nim komfortowo wypróżnić. Ponadto zbyt długo stojący żwirek silikonowy który wchłonął już swoją miarkę moczu nie dość że zmienia barwę na żółtawą to staje się idealną pożywką dla wszelkich bakterii, co może powodować nieprzyjemny zapach lub w pewnych przypadkach, być nawet dla Twojego puszystego przyjaciela groźne. Ostatnią kwestią wartą poruszenia jest odgłos żwirku – Ty może tego nie usłyszysz, ale kot na pewno zda sobie sprawę że pod jego łapkami jest coś innego, bo żwirek sylikonowy wydaje charakterystyczny chrupiący dźwięk. Tego żwirku, tak samo jak i żwirku bentonitowego nie spuszcza się w toalecie.

Z naturą pod łapą – żwirki drewniane

Miłośnicy ochrony środowiska i ekologii mogą być szczególnie zainteresowani tym rodzajem żwirku. Żwirek drewniany powstaje z wiór produkowanych przez człowieka w tartakach, które następnie są suszone i kompresowane w malutki granulat. Tak powstały żwirek drewniany jest obojętny dla środowiska naturalnego, może służyć za kompost, spulchniacz ziemi do przydomowego ogrodu ale przede wszystkim – żwirek drewniany można spuszczać w toalecie. Z plusów dla naszego kota należy wymienić wysoką skuteczność w pochłanianiu wilgoci oraz neutralizacji zapachów oraz bezpieczeństwo jego stosowania. Kocie łapki nie poranią się od niego, a wręcz będą nim zachwycone gdyż drewniany żwirek idealnie nadaje się do kopania w kuwecie. Szczególnie spodoba się kotom wychodzącym, które mogą być wyjątkowo wybredne jeśli chodzi o rodzaje żwirku.Czyżby żwirek idealny? Dla naszych ukochanych kotów zapewne tak, tak samo dla naszego sumienia, aczkolwiek i ten żwirek nie jest pozbawiony wad. Niezbrylające się rodzaje drewnianego żwirku w formie pelletu trzeba każdorazowo usuwać w całości – aczkolwiek większość żwirków drewnianych jest pozbawionych tej wady, z racji swojej postaci zbrylającego się granulatu. Jedyną wadą żwirku drewnianego jest cena – nieco wyższa od żwirków bentonitowych.

A więc jaki żwirek dla kota wybrać?

Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi – koty nam same tego nie powiedzą, a to przecież ich komfort jest dla nas najważniejszy. Jeśli zauważysz że Twój puszysty towarzysz niechętnie chodzi do kuwety, wyskakuje z niej tuż po wejściu do niej czy załatwia się gdzie indziej – warto próbować z różnymi rodzajami żwirku, aż kot zaakceptuje jeden z nich. Na szczęście u Nas znajdziesz każdy rodzaj żwirku, i gwarantujemy że co najmniej jeden z nich Twój kot pokocha na swój koci sposób.

Zmieniam rodzaj żwirku na inny – co robić?

Zmiana żwirku na inny może zdawać się być błahą sprawą dla właściciela, ale dla kota może być niemałym szokiem. Koci behawioryści polecają dwie metody:

Koty lubią wybór

Koło obecnej kuwety ze żwirkiem starego rodzaju postawić nową kuwetę z nowym rodzajem żwirku. Bardzo możliwe że z natury ciekawski kot wybierze nowy żwirek i sam się do niego przyzwyczai, oszczędzając nam i sobie samemu stresu.

Stopniowa wymiana żwirku

To dość czasochłonna metoda, aczkolwiek bardzo dobrze tolerowana przez koty. Polega ona na stopniowym dosypywaniu nowego rodzaju żwirku do kuwety naszego kota. Jeśli będziemy to robić w odpowiednich odstępach czasu i dosypywali wystarczającą ilość żwirku by kot nie przeżył “szoku” na łapkach, po pewnym czasie nasz ukochany kot się przyzwyczai i w pełni zaakceptuje swój nowy żwirek.

No to już chyba pozamiatane i możemy wyjść z tematu żwirków dla kota.Widzimy się na następnej Stacji! Stacji Zwierzak – https://stacjazwierzak.pl

Dodaj komentarz