Sopot – serce Trójmiasta

Sopot – serce Trójmiasta

Wypoczynek nad Bałtykiem

Sopot, uzdrowisko w sercu Trójmiasta położone nad bałtycką plażą u stóp morenowych zalesionych wzgórz Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, jest najbardziej prestiżowym ośrodkiem wypoczynkowym polskiego wybrzeża.

Monciak, jak popularnie bywa określana ulica Bohaterów Monte Cassino, miejski deptak łączący centrum Sopotu z wejściem na molo, już od lat jest turystycznym symbolem miasta. Od początku XX w. charakterystycznym elementem pejzażu ulicy jest neogotycki kościół św. Jerzego. Wśród eklektycznych i modernistycznych kamienic Sopotu zauważyć można także nowsze budynki, jak choćby Krzywy Dom wybudowany w pierwszych latach XXI w. U wylotu deptaka w jego części sąsiadującej z wyjściem na molo powstał plac Przyjaciół Sopotu otoczony nowymi reprezentacyjnymi budynkami Centrum Haffnera.

Sopot – serce Trójmiasta

Sopockie molo to chyba najbardziej popularny cel spacerów gości i mieszkańców. Pierwszy pomost sięgający w głąb wód Bałtyku wybudowano tu w połowie XIX w. Dzisiejsze molo ma formę litery L i z bocznymi pomostami mierzy niemal 700 m długości. Przy najdalej wysuniętym w morze fragmencie znajduje się nowoczesna przystań jachtowa, gdzie mogą cumować największe jachty pełnomorskie. Odbywają się tu również prestiżowe imprezy żeglarskie, jak regaty z cyklu zawodów Pucharu Świata. Końcowy odcinek molo pełni też funkcję przystani statków wycieczkowych i pasażerskich. Stąd odchodzą m.in.: tramwaje wodne Żeglugi Gdańskiej do Helu.

Plac Zdrojowy i Skwer Kuracyjny, z którego prowadzi wejście na molo, to reprezentacyjna część spacerowej strefy uzdrowiska ozdobiona małą architekturą i zielenią, pośród której rozlokowane są wygodne ławeczki. Na skwerze Kuracyjnym można podziwiać multimedialną fontannę, miejsce pokazów woda-światło-dźwięk odbywających się w sezonie letnim 3 razy w tygodniu oraz w skróconej wersji codziennie o godzinie 21.

Park Południowy i Park Północny położone po obu stronach molo, a także nadmorskie bulwary to ulubione miejsca na spacery, zarówno mieszkańców, jak i gości uzdrowiska. W Parku Południowym na skwerku przy dawnym kościele ewangelickim można zażywać inhalacji przy fontannie zdrojowej zasilanej sopocką solanką.

Trochę luksusu

Grand Hotel przy sopockiej plaży po północnej stronie molo to symbol prestiżu miasta. Stał się miejscem spotkań europejskich elit artystycznych, handlowych i politycznych. Jednym ze znamion luksusu było to, że podgrzewaną wodę morską dostarczano wprost do apartamentów hotelowych. Do dzisiaj jego potężna pseudobarokowa bryła, przypominająca pałac, zachwyca gości spacerujących na molo.

 

Dodaj komentarz