Podążając tropem miedzi – Okręg Miedziowy

Podążając tropem miedzi – Okręg Miedziowy

Okręg Miedziowy

Okręg Miedziowy to największy w Europie obszar złóż miedzi odkryty w 1957 r. przez inż. Jana Wyżykowskiego. Naukowca upamiętniono pomnikiem w Lubinie oraz obeliskiem w Sieroszowicach, gdzie próbny odwiert potwierdził istnienie złóż. Do Okręgu Miedziowego należy m.in. Legnica, Głogów czy Prochowiec.

Legnica

Sercem Legnicy jest prostokątny rynek otoczony współczesnymi domami, pomiędzy którymi wznoszą się historyczne kamieniczki. Środek placu zajmują dwa kompleksy zabytkowych budynków, południowy z barokowym ratuszem z pierwszej połowy XVIII w., neoklasycystycznym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej oraz renesansowymi kramami śledziowymi i północny z renesansową kamienicą Pod Przepiórczym Koszem.

Możemy tu zwiedzić Zamek Piastów Legnickich, który został ufundowany przez Henryka Brodatego. Zachowały się relikty romańskiego pałacu i kaplicy św. Benedykta i Wawrzyńca, wieże św. Piotra i św. Jadwigi oraz renesansowa brama wjazdowa. W centrum Legnicy wznosi się perła architektury barokowej, czworoboczny budynek Akademii Rycerskiej zaprojektowany przez słynnego architekta Josepha Emanuela Fischera von Erlacha. Zwraca uwagę późnobarokowy kościół św. Jana z kaplicą Piastów i zespołem budynków dawnego kolegium jezuickiego. Naprzeciwko fasady kościoła w barokowej dawnej kurii opatów z Lubiąża mieści się Muzeum Miedzi z lapidarium na wolnym powietrzu.

Na południowej stronie rynku wznosi się monumentalna legnicka katedra św. Piotra i Pawła. Najcenniejszym elementem wyposażenia jest gotycki poliptyk z XV w. Ciąg ulic Złotoryjskiej i NMP to handlowy deptak, którego perspektywę zamyka gotycka bryła kościoła NMP. Niemal wszędzie czuć ducha historii.

Legnickie Pole to miejsce historycznej bitwy wojsk sprzymierzonego rycerstwa z Moraw, Niemiec i Polski z Tatarami w 1241 r. W XIV-wiecznym kościele znajduje się obecnie Muzeum Bitwy Legnickiej. Obok wznosi się wspaniały barokowy zespół opactwa benedyktynów. W jego centrum jest kościół św. Jadwigi Śląskiej z bogatą dekoracją rzeźbiarską i malarską.

Głogów

Warto wspomnieć również o Głogowie. Został on w 1945 r. niemal zrównany z ziemią. O tym, jak miasto wyglądało po wojnie, można się przekonać w samym centrum przy ruinach gotyckiego kościoła św. Mikołaja i Teatru Miejskiego. Zabudowa Starego Miasta to zespół stylizowanych kamienic, których z roku na rok jest coraz więcej. W sercu rynku wznosi się odbudowany neorenesansowy ratusz, a w jego sąsiedztwie – odbudowany pojezuicki kościół Bożego Ciała. Stare Miasto częściowo otaczają relikty murów obronnych.

Dodaj komentarz