Wycieczka do Nowego Jorku

Wycieczka do Nowego Jorku

Nowy Jork to miasto niezwykłe, fascynujące turystów od lat, pełne niebanalnej architektury i tętniące życiem. Wyjazd do Nowego Jorku jest marzeniem wielu z nas. Przeczytaj, o czym trzeba pamiętać, jadąc do Nowego Jorku, jak przygotować się do podróży i co zwiedzić.

Wyjazd do Nowego Jorku – wiza do USA

Jako że Nowy Jork leży w Stanach Zjednoczonych, aby się tam dostać, należy posiadać amerykańską wizę oraz, oczywiście, ważny paszport.

Jak dostać wizę do USA? To oczywiście niełatwe zadanie, jednak nie ma co demonizować tego procesu. Wiza do Stanów Zjednoczonych wydawana jest przez jej ambasadę, która znajduje się w Warszawie. Najpierw musimy wypełnić specjalny wniosek i uiścić opłatę, założyć profil w internetowym systemie wizowym i umówić się na rozmowę z pracownikiem ambasady. Jest ona przeprowadzana w języku angielskim, a urzędnik pyta między innymi o cel naszej podróży, naszą sytuację zawodową i rodzinną oraz dokładne miejsce, do którego się udajemy.

Musimy pamiętać, że przyznanie wizy nie gwarantuje w 100% wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych – jego możliwość przyznawana jest ostatecznie dopiero na lotnisku docelowym. Po przylocie do Stanów amerykański urzędnik pyta nas mniej więcej o to samo, o co pytano nas wcześniej w ambasadzie, następnie zaś przyznaje pozwolenie na pobyt – mogą to być dwa tygodnie, miesiąc lub pół roku.

Wyjazd do Nowego Jorku – bilety lotnicze

Do Nowego Jorku dostaniemy się oczywiście jedynie za pośrednictwem samolotu. Loty do Nowego Jorku z Polski odbywają się kilka razy w tygodniu, a realizują je różni przewoźnicy – LOT, Lufthansa, British Airways, Quatar Airways, Norwegian czy Emirates. Najwygodniejsze jest połączenie bezpośrednie, jednak chcąc zaoszczędzić możemy rozważyć przesiadkę we Frankfurcie, Londynie lub innym mieście, z którego dostępne będą tanie bilety do Nowego Jorku. Bezpośredni lot z Warszawy do Nowego Jorku trwa około 10 godzin.

Wakacje w Nowym Jorku – o czym trzeba pamiętać?

Nowy Jork to miasto bardzo nowoczesne i eklektyczne, spotkamy tu ludzi wszelkich ras, kultur i władających przeróżnymi językami. Planując urlop w Nowym Jorku nie możemy jednak zapominać o bardzo prozaicznych rzeczach, takich jak chociażby napiwki, które dajemy nie tylko w restauracjach, ale też np. taksówkarzom.

Pamiętać musimy też o innym niż w Polsce napięciu prądu – u nas jest to 220/230V, w Stanach zaś 120V – trzeba zaopatrzyć się więc w specjalną przejściówkę, dostępną w każdym supermarkecie i kosztującą grosze. Co ciekawe i bardzo ważne z praktycznego punktu widzenia, w Nowym Jorku… nie warto czekać na zielone światło. Wszyscy przechodzą przez ulicę również na czerwonym, oczywiście z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności.

Wycieczka do Nowego Jorku – noclegi

Nocleg w Nowym Jorku to kwestia bardzo zróżnicowana, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Wybierać możemy spośród hoteli o różnych standardach, prywatnych kwaterach czy couchsurfingu. Warto skorzystać z wynajmu prywatnych mieszkań i pokoi, co jest najbardziej opłacalną cenowo opcją, dodatkowo można w nich zaoszczędzić, samodzielnie gotując. Pamiętać musimy, że wyjazd do Nowego Jorku to przede wszystkim zwiedzanie, a w miejscu naszego noclegu będziemy przecież tylko spać. Ważne, żeby nasze zakwaterowanie w Nowym Jorku znajdowało się blisko linii metra i gwarantowało sprawną komunikację.

Wycieczka do Nowego Jorku

Wycieczka do Nowego Jorku – co zwiedzać

Nowy Jork to miasto o niesamowitej, bardzo zróżnicowanej kulturze i setkach miejsc, które warto zobaczyć. Atrakcje Nowego Jorku to przede wszystkim lokalizacje historyczne, takie jak Statua Wolności, czyli prezent podarowany narodowi amerykańskiemu przez naród francuski, nieoficjalny symbol wolności i demokracji.

Statua Wolności znajduje się u ujścia rzeki Hudson do Oceanu Atlantyckiego, można na nią dotrzeć specjalnym statkiem wycieczkowym. Co jeszcze warto zwiedzić w Nowym Jorku? Na pewno słynny Most Brooklyński (jeden z najstarszych wiszących mostów świata), a także Manhattan i Central Park, świetnie znany fanom serialu “Przyjaciele”.

Ważnym miejscem dla wszystkich nowojorczyków jest tak zwana Ground Zero, czyli miejsce upamiętniające zamachy na World Trade Center z 2001 roku. Jeżeli chcecie spędzić wakacje w Nowym Jorku, na pewno zainteresują Was obiekty urbanistyczne, takie jak Most Waszyngtona i Manhattan Bridge. Pobyt w Nowym Jorku nie byłby też kompletny, gdybyśmy nie wybrali się na słynną 5th Avenue, Piątą Aleję, nie wjechali na taras widokowy na Empire State Building, nie zobaczyli słynnej Trump Tower i nie mniej słynnego Hotelu Plaza.

Nie bez powodu mówi się też, że Nowy Jork to “miasto, które nigdy nie śpi” – mnóstwo w nim barów, nocnych klubów, pubów i miejsc, gdzie posłuchać można muzyki na żywo. Wycieczka do Nowego Jorku musi również opiewać na wizytę w typowym amerykańskim barze, gdzie kawa z ekspresu serwowana jest całą dobę, a obsługę zapewniają kelnerki w charakterystycznych uniformach.

Dodaj komentarz