Wypoczynek pod namiotem – o czym należy pamiętać?

Wypoczynek pod namiotem – o czym należy pamiętać?

Noclegi na polu namiotowym

W wielu miejscowościach turystycznych i kurortach można znaleźć pole kempingowe, na którym możesz rozłożyć namiot. Jeżeli planujesz spędzić wakacje pod namiotem, powinieneś pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Zanim jednak​ zaczniesz sporządzać listę niezbędnych rzeczy dowiedz się, jak wygląda zaplecze sanitarne i gastronomiczne na polu namiotowym lub w innym miejscu, w którym nocujesz. W ten sposób unikniesz zabierania rzeczy, które na miejscu mogą okazać się  niepotrzebne. Kiedy dowiesz się, czego możesz oczekiwać na miejscu wypoczynku zacznij pakować rzeczy.

Pod namiot warto zabrać:

– śpiwór

– karimatę lub materac

– poduszkę

– koc

– kuchenkę turystyczną

– naczynia (talerze, kubki itp.)

– deskę do krojenia

– stolik turystyczny

– sznurek do rozwieszenia ubrań i spinacze

– scyzoryk

– latarkę

– zapalniczkę lub zapałki

– apteczkę i artykuły higieniczne

W zależności od tego czy chcesz rozłożyć namiot na polu kempingowym czy w szczerym polu, z dala od ludzi możesz rozszerzyć swoją listę bądź ją skrócić. Jeżeli wybierasz się w dzikie miejsce powinieneś pomyśleć również o miejscu do kąpieli. Możesz zaopatrzyć się w prysznic solarny, który zapewni ci możliwość ciepłej kąpieli w każdym miejscu. Możesz go zawiesić np. na drzewie.

Wypoczynek pod namiotem – o czym należy pamiętać?

Nie zapominaj o odpowiednim doborze namiotu. Jeśli wybierasz się na kemping, wybierz duży rodzinny namiot kempingowy. Planując pieszą lub rowerową wycieczkę postaw na namiot trekkingowy o lżejszej wadze i niewielkim rozmiarze. Do turystyki ekstremalnej przeznaczone są na wyprawowe odporne na wilgoć i wiatr. W sklepach możesz znaleźć namioty z tropikiem lub bez. Tropik jest to materiał rozpinany nad częścią sypialną. Namioty, które go posiadają są mniej podatne na przemakanie, jednak są cięższe i trudniejsze do  rozstawienia. Ważny jest również rodzaj stelaża, jaki posiada namiot. Namioty wyposażone w stelaże z włókna szklanego są tańsze, jednak są mało stabilne i nie nadają się na wymagające wyprawy. Stelaż aluminiowy jest trwalszy i bardziej stabilny. Należy pamiętać również o tym, że namioty ze stelażem zewnętrznym są bardziej mobilne niż te posiadające stelaż wewnętrzny. Kupując namiot zwróć także uwagę na wyposażenie dodatkowe – przedsionek, okna, kieszenie, dodatkowe szpilki i śledzie. Przedsionek nie jest konieczny, ale może znacznie ułatwić nocleg w namiocie, okna będą zapewniać dobrą wentylację – pamiętaj, aby były chronione moskitierą. Natomiast śledzie i szpilki najczęściej się gubią, dlatego warto mieć ich więcej.

Dodaj komentarz