Jeszcze kilkanaście lat temu każda podróż wiązała się z zakupem odpowiedniej mapy i jazdą nie tylko według jej wskazań, ale również według przydrożnych drogowskazów, które nierzadko ustawione były w zły sposób, wskazywały nieodpowiedni kierunek czy po prostu ich na skrzyżowaniach nie było. Czy warto zatem korzystać z nawigacji GPS podczas podróży?
Wytyczenie trasy z punktu A do punktu B – podróże?
Obecny rozwój techniki oraz uwolnienie technologii GPS przez wojsko doprowadziły do tego, że dzisiaj urządzenia pozwalające na ustalenie naszej pozycji, a następnie na wytyczenie trasy z punku A do punktu B są nie tylko niewielkich rozmiarów, ale również niezwykle popularne. Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że niemal wszystkie współczesne telefony mają możliwość ustalenia pozycji według odczytów GPS – wystarczy zainstalowanie odpowiedniej aplikacji zawierającej mapy danego regionu (np. Automapa, Sygnic, Garmin, TomTom, etc.)
Objazd? Jaki objazd?
Jak wyglądają objazdy w naszym kraju wie chyba każdy – często są źle oznakowane i nietrudno o wybranie złej trasy i nadrabianie kolejnych kilkudziesięciu kilometrów. Nawigacja w podróży nie tylko wybierze za nas najkrótszą lub najszybszą trasę dojazdu do danego punktu, ale będzie również reagowała na wszystkie objazdy i zboczenie z trasy informując nas wyraźnie o tym komunikatem głosowym, a w konsekwencji na nowo przeliczając trasę w taki sposób, aby dalej była ona tą najbardziej optymalną. Co jednak również istotne, nawigacja GPS daje nam możliwość samodzielnego ustalenia objazdów w sytuacji, gdyby na drodze wystąpiło jakieś nieoczekiwane zdarzenie – wypadek czy korek.
Nawigacja to m. in. przyjemność i oszczędności!
Podsumowując, podróżowanie z nawigacją GPS jest znacznie przyjemniejsze – nie tylko trzeba zwracać mniejszą uwagę na przydrożne drogowskazy, ale mamy również pewność tego, że wybrana przez nas trasa będzie najbardziej optymalna. W konsekwencji możemy zaoszczędzić nie tylko na czasie podróży, ale również na ilości spalonego paliwa.