Etapy rozwoju psa

Etapy rozwoju psa

Nasze psie pociechy, tak samo jak i dzieci mają różne fazy i etapy rozwoju. Bez wątpienia można trochę porównać je do ludzkich etapów rozwoju, które zaczynają się na okresu niemowlęcego, na okresie seniorskim kończąc. Na każdym etapie życia swojego pupila, ważne jest przede wszystkim dbanie o jego zdrowie, a co za tym idzie – odpowiedni rozwój. Warto więc, mieć w zanadrzu miejsce, dla którego leczenie zwierząt toruń nie jest wiedzą tajemną. Odpowiednio dobrana klinika weterynaryjna toruń, pomoże nam w opiece nad naszym psim członkiem rodziny.

Pierwszy etap rozwoju to faza prenatalna, która zaczyna się jeszcze przed urodzeniem szczeniaczka. Jest ro etap, w którym płód rozwija się i kształtuje się jego układ nerwowy. W tym etapie ważne jest środowisko i otoczenie, w którym przebywa jego mama. Kolejnym etapem jest faza neonatalna, która trwa od urodzenia do drugiego tygodnia życia szczeniaczka. W tej fazie pieski nie są w stanie jeszcze poznawać świata w pełni – oczy wciąż pozostają zamknięte, a ich możliwości poruszania, ograniczają się do pełzania. W tej fazie ważne jest delikatne stymulowanie. W etapie trzecim, czyli fazie przejściowej, psy zaczynają widzieć, słyszeć, wstawać i chodzić – faza ta trwa od drugiego do trzeciego tygodnia od narodzin. Szczenięta zaczynają śmielej poznawać świat wokół siebie i podchodzić do zabaw. W tym czasie pies wchodzi też w proces socjalizacji i przywiązuje się do ludzi i zwierząt wokół siebie, uczą się również psiej komunikacji.

Szczenięta wchodzące w fazę młodzieńczą która trwa od 4 do 12 miesiąca, stają młodymi psami i starają się być samodzielne. W tym czasie pieski, zmieniają również swoje uzębienie, a więc warto zadbać szczególnie o naturalne i zdrowe gryzaki. Wchodząc następnie w etap dorosłości, pojawiają się wśród nich różnie, które są zależne od rasy czy wielkości. Pieski stają się bardziej rozważne, jednak jak i w poprzednich etapach należy szczególnie dbać o ich zdrowie. O zdrowie jeszcze silniej trzeba zadbać w ostatnim etapie psiego życia, a mianowicie w ostatnim etapie – starości. Tu warto postawić na szczególną opiekę i zapewnienie badań typu rtg zwierząt toruń, jeśli oczywiście weterynarz zobaczy taką potrzebę.

Niezależnie od etapu pieska, zawsze trzeba dbać o jego samopoczucie i prócz podstawowych potrzeb dawać mu wsparcie emocjonalne i dużo uczucia – to sprawi, że zawsze będzie radosny.

 

Dodaj komentarz