Skarby Garbu Tenczyńskiego – co warto zobaczyć?

Skarby Garbu Tenczyńskiego – co warto zobaczyć?

Jest jednym z najciekawszych fragmentów Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a jego atrakcje mogą oczarować każdego. Garb Tenczyński będzie idealnym kierunkiem wycieczki dla tych turystów, którzy lubią aktywny wypoczynek, piękną przyrodę i wspaniałe krajobrazy. Jest jednocześnie Garb Tenczyński wyjątkowym miejscem, na terenie którego Jura zaskakuje nas swym geologicznym bogactwem. Atrakcjom przyrodniczym i geologicznym towarzyszą cenne zabytki, dzięki czemu wycieczki po tej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej stają się jeszcze ciekawszym doświadczeniem. Co koniecznie trzeba zobaczyć na tym obszarze?

Garb Tenczyński swą specyfikę zawdzięcza ciekawej budowie geologicznej. Jest to ciekawy zrąb tektoniczny, którego wizytówką stały się strome uskoki opadające w stronę Bramy Krakowskiej i Kotliny Oświęcimskiej. Skały dewońskie i karbońskie, wapienie górnojurajskie oraz skały pochodzenia wulkanicznego – oto geologiczne skarby, które można tu zobaczyć w wielu miejscach, są głównymi atrakcjami dla wędrujących po tej części Jury turystów-geologów. Są one jednocześnie cennymi elementami jurajskiego krajobrazu, dzięki czemu tereny tego Garbu mogą funkcjonować jako Tenczyński Park Krajobrazowy. Dzięki gęstej sieci szlaków turystycznych, zarówno tych pieszych, jak i rowerowych, jest on miejscem wyjątkowo przyjaznym dla miłośników aktywnego wypoczynku. W lokalnym pejzażu ważne miejsce zajmują również kamieniołomy wapienia i dabazu, które są z jednej strony ciekawymi pamiątkami z dawnych czasów, z drugiej – ważnymi atrakcjami dla odwiedzających Garb Tenczyński turystów.

Wiele atrakcji czeka na terenie Garbu na tych turystów, którzy są wielkimi miłośnikami przyrody. Tu Jura może oczarować ich swymi pięknymi lasami oraz rezerwatami przyrody. Wielkim walorem Garbu Tenczyńskiego są też cenne zabytki, dzięki którym obszar ten jest chętnie odwiedzany i przez miłośników historii. Dla nich główną atrakcją jest potężny zamek Tenczyn we wsi Rudno – jeden z najważniejszych zabytków Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej oraz jedno z najpotężniejszych Orlich Gniazd. Inna atrakcja to zamek Lipowiec – miejsce znane niegdyś jako twierdza i więzienie służące biskupom z pobliskiego Krakowa. U stóp tego zabytku czeka wielka atrakcja dla miłośników sztuki ludowej i drewnianej architektury. Tą atrakcją jest Nadwiślański Park Etnograficzny – duma Wygiełzowa, której w czasie wycieczki po okolicach Krakowa nie można pominąć. Na terenie Garbu Tenczyńskiego rozłożyło się też tak ciekawe miasto, jakim jest Alwernia. Warto też podkreślić, że częścią Garbu Tenczyńskiego jest też Pasmo Sowińca, leżące już w granicach miasta Krakowa. Pasmo to znane jest doskonale turystom, a to dzięki takim atrakcjom, jak Las Wolski, zoo, Kopiec Piłsudskiego oraz klasztor Kamedułów na Bielanach.

Dodaj komentarz