Podróż z psem wymaga przemyślenia i zaplanowania wielu szczegółów, tak aby nasz czworonożny przyjaciel zniósł ją z przyjemnością. Mimo wszystko, wyjazd na wakacje z psem, nie jest aż tak trudny, jak mogłoby się to wydawać. Wystarczy odpowiednio przygotować do tego siebie oraz naszego pupila.
Paszport dla psa
Wyjeżdżając za granicę, mamy obowiązek przygotować dla psa odpowiednie dokumenty. Musi on posiadać ważny paszport, po który należy zgłosić się u weterynarza. W Unii Europejskiej obowiązuje ujednolicone prawo w kwestii paszportów dla zwierząt, co ułatwia podróżowanie po jej krajach. W dokumencie tym muszą znaleźć się informacje między innymi o wykonanych szczepieniach, przebytych chorobach, chipie bądź tatuażu, danych zwierzęcia oraz jego właściciela. Paszport wystarczy wyrobić tylko raz, ponieważ jest on ważny przez całe życie pupila.
Podróż samochodem
Bardzo istotna jest kwestia tego, jak pies znosi podróże wszelkimi środkami transportu. Niektóre mogą mieć chorobę lokomocyjną, lęki bądź znosić je bez żadnych problemów. Warto jest przygotować czworonoga przed wyruszeniem w długą trasę. Początkowo powinien on zostać przyzwyczajony do samego pojazdu, a następnie do krótkich tras. Jeśli pies boi się przemieszczania samochodem, może warto rozważyć podróż pociągiem bądź innym środkiem transportu. Oczywiście to wiąże się z koniecznością odpowiedniej socjalizacji.
Jeśli zdecydujemy się na wyjazd samochodem, należy odpowiednio przygotować do tego pojazd. Pies musi być przypięty specjalnymi pasami, które zapewnią mu bezpieczeństwo podczas drogi. Powinny zapewniać mu swobodę ruchów, ale jednocześnie ograniczać przed rozpraszaniem kierowcy oraz przed potencjalnymi urazami w przypadku wypadku. Pasy powinny być przypięte do specjalnie przystosowanych do podróży szelek. Nie może to być obroża!
Wygodnym sposobem na podróż dla psa, jest zapewnienie mu swobody na tylnym siedzeniu. Można wyłożyć je specjalną matą samochodową, która powinna chronić przed ewentualnymi zniszczeniami oraz zachlapaniami. Na rynku dostępne są różne warianty, pozwalające na przykład na wspólną podróż z psem na tylnym siedzeniu, bądź samodzielną. Powinna ona również oddzielać tylną część od przedniej za pomocą specjalnej przegrody.
Postoje i komfort jazdy
Warto zatrzymywać się mniej więcej co dwie, trzy godziny. Pies dzięki temu może opróżnić pęcherz oraz rozprostować łapy. Dzięki temu łatwiej będzie znieść mu czas w samochodzie. Nie mniej istotna jest też klimatyzacja. Należy pamiętać, że psy nie znoszą zbyt wysokich temperatur. Najważniejsze jest też to, żeby nigdy nie zostawiać psa samego w samochodzie!
Nie można zapomnieć o wodzie oraz jedzeniu. Należy zapewnić psu stały dostęp do wody. Idealnie do tego może sprawdzić się butelka z miską. Za pomocą przycisku woda przelewa się z butelki wprost do specjalnej miseczki, z której pupil może się napić. Jeśli zrezygnuje, wodę można przelać z powrotem.
Pamiętajmy, że wyjazd ma być przyjemnością zarówno dla nas, jak i dla naszego psa. W miarę możliwości trzeba dostosować go do możliwości pupila, tak aby nie był dla niego zbyt stresujący i męczący.