Śladem znanych twórców przez Zakopane

Śladem znanych twórców przez Zakopane

Dla jednych Zakopane to ważny ośrodek sportów zimowych, dla innych idealne miejsce na aktywne wczasy w górach. Są jednak i tacy, którzy do stolicy Podhala zaglądają z powodu znanych postaci, które swego czasu związały się z tym miastem. A że w okresie międzywojennym Zakopane przyciągało i muzyków, i literatów, lista miejsc, które warto tu odwiedzić, jest bardzo długa. Jakie atrakcje warto uwzględnić na trasie takiej wycieczki?

Zwiedzanie Zakopanego nie może się obejść bez wizyty w willi Atma, będącej jednym z najpiękniejszych przykładów stylu zakopiańskiego w mieście. Dla wielu zwiedzających najważniejsze jest jednak to, iż w jej wnętrzu można ujrzeć wiele cennych pamiątek po Karolu Szymanowskim – kompozytorze, który chętnie spędzał czas w Zakopanem, a muzyką Podhala inspirował się w trakcie tworzenia swych dzieł (wśród których wyróżnia się słynny balet “Harnasie”). Dziś willa Atma doskonale radzi sobie jako muzeum biograficzne, jest też miejscem znanym z organizacji kameralnych koncertów, które przyciągają tu miłośników muzyki z całego kraju.

Jednym z ważniejszych przedstawicieli świata kultury, który swe losy związał ze stolicą Podhala, był Stanisław Ignacy Witkiewicz, znany jako Witkacy. Syn Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego, znany jest dzięki dramatom, powieściom oraz portretom, które namiętnie tworzył m.in. w Zakopanem. Na jego obrazach do dziś można podziwiać znanych ludzi, którzy w okresie międzywojennym często odwiedzali Zakopane. Gdzie miała swą siedzibę słynna firma portretowa Witkacego? Na Antałówce, w willi znanej dziś jako “Witkiewiczówka”. Kto w czasie wycieczki po Zakopanem chce lepiej poznać świat Witkacego, ten może dodatkowo odwiedzić Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, który ma swą siedzibę w gmachu dawnego Zakładu Wodoleczniczego doktora Chramca.

Innym artystą, który związał się ze stolicą Podhala, jest Władysław Hasior, którego galeria od lat znajduje się na liście najważniejszych atrakcji Zakopanego. Jego rzeźby zachwycają swą formą i symboliką, a wizyta w autorskiej Galerii Władysława Hasiora na długo zapisze się w pamięci każdego z nas. W poszukiwaniu pamiątek po znanych Polakach, warto wybrać się też na Harendę, gdzie ostatnie lata swego życia spędził Jan Kasprowicz, oraz do willi Opolanka, w której często bywał Kornel Makuszyński. I tu mieszczą się ciekawe wystawy, którym warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Zakopane to wyjątkowe miasto, na terenie którego nuda nikomu z nas nie zagrozi. Tu każdy może poszerzać swą wiedzę na temat historii i sztuki, a wycieczki śladem znanych artystów mogą się dla wielu z nas okazać rewelacyjnym sposobem na spędzenia urlopu w tym mieście.

Dodaj komentarz