Dla miłośników przyrody, wycieczki po okolicach Poznania będą wspaniałą przygodą. Gdzie warto się wybrać? Na teren Wielkopolskiego Parku Narodowego, którego dumą są wspaniałe lasy, malownicze jeziora oraz inne atrakcje, którym z pewnością warto poświęcić odrobinę uwagi. Co warto wiedzieć na jego temat?
Wielkopolski Park Narodowy to niezwykle atrakcyjny cel wycieczki dla każdego, kto lubi aktywnie spędzać na łonie natury. Park ten istnieje od 1957 roku, a jego powierzchnia wynosi około 7500 ha. Warto jednak pamiętać, że pierwsze próby objęcia tego skrawka Wielkopolski ochroną podejmowano już w okresie międzywojennym. W 1922 roku z ideą utworzenia parku narodowego wystąpił Adam Wodziczko, jednak jedynym efektem jego starań było stworzenie w okresie międzywojennym dwóch rezerwatów przyrody: w Puszczykowie oraz w rejonie Jeziora Kociołek. I choć jeszcze przed wybuchem wojny symbolicznie otwierano park narodowy na terenie Wielkopolski, na jego prawne uznanie trzeba było poczekać do 1957 roku.
Wielkopolski Park Narodowy, dzięki położeniu w odległości zaledwie 15 km od Poznania, jest jednym z najważniejszych miejsc wypoczynku i rekreacji dla wielu mieszkańców wielkopolskiej stolicy. Na popularność tego parku wpływa też bliskość Puszczykowa oraz Mosiny. Jak wynika ze statystyk, każdego roku park ten odwiedza około miliona osób. W odkrywaniu najpiękniejszych zakątków pomagają im szlaki turystyczne, których łączna długość wynosi prawie 90 km. Nie brak tu również tras rowerowych oraz szlaków przygotowanych z myślą o tych, którzy piękno wielkopolskiej przyrody chcą podziwiać z końskiego grzbietu.
Dlaczego w czasie wycieczki po Wielkopolsce warto odwiedzić ten park? Bo na jego terenie czekają na nas różnego rodzaju atrakcje – nie tylko te przyrodnicze.
Turystów – przyrodników oczaruje bogactwo bezkręgowców, które na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego są godnie reprezentowane przez około 3 tysięcy gatunków owadów. Cennym skarbem są tu chrząszcze. Można się tu spotkać m. in. z chronionym jelonkiem rogaczem oraz dęboszem. Na terenie parku żyje tez około 100 gatunków mięczaków, w gronie których znajdują się m. in. małż racicznica oraz ślimak jednopaskowy. Ponieważ sporą część parku zajmują jeziora, nie powinna dziwić tu liczna reprezentacja ryb oraz wszystkich gatunków płazów żyjących w Polsce. W czasie spacerów po terenie WPN można się też spotkać z licznymi gatunkami ptaków. Występuje tu około 220 gatunków ptaków lęgowych oraz przelotnych, zatem teren ten jest idealnym miejscem dla ornitologów. Pojawiają się tu m. in. dzięcioły czarne oraz zimorodki, częstymi gośćmi są tu myszołowy zwyczajne oraz błotniaki stawowe.
Wielkopolski Park Narodowy przyciąga też swą szatą roślinną, a na jego terenie doliczono się około 1120 gatunków roślin naczyniowych, blisko 150 gatunków mszaków oraz tyle samo gatunków porostów. Doskonałą reprezentację mają tu również glony (około 500 gatunków) oraz grzyby (około 800 gatunków). Obok roślin dość pospolitych, można się tu spotkać z niezwykłymi ciekawostkami. Jedną z nich jest zimoziół północny – relikt z epoki lodowcowej. Wielkie wrażenie mogą tu zrobić takie rośliny, jak wiciokrzew pomorski czy pięciornik płonny.
Wędrówki po parku są też świetną okazją do zapoznania się z ciekawymi zabytkami, takimi jak zabytkowy kościół w Puszczykowie czy ruiny XIX-wiecznego zameczku, który Tytus Działyński zbudował z myślą o swej siostrze, Klaudynie Potockiej. Zabytek ten czeka na wyspie Zamkowej, na Jeziorze Góreckim.