Warszawa może się pochwalić wieloma wspaniałymi zabytkami architektury, w których gronie obiekty sakralne zajmują bardzo ważne miejsce. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę? Jedną z tych świątyń, które w czasie wycieczki po polskiej stolicy koniecznie trzeba odwiedzić, jest katedra św. Jana Chrzciciela – cenna ozdoba Starego Miasta. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?
Historia katedry św. Jana Chrzciciela
Katedra św. Jana Chrzciciela w Warszawie może się pochwalić historią sięgającą przełomu XIV i XV wieku. Ta gotycka budowla już w początkach XV wieku cieszył się mianem kolegiaty, katedrą została natomiast pod koniec XVIII stulecia. Przez wieki w jej murach zgromadzono wiele cennych dzieł sztuki sakralnej, a sam kościół był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. W dziejach Polski zapisała się ona m.in. jako miejsce koronacji Stanisława Augusta Poniatowskiego na króla kraju, w jej murach doszło również do uroczystego zaprzysiężenia Konstytucji 3 Maja.
A na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas zwiedzania tego kościoła?
Z pewnością na okazałą fasadę z 1947 roku, która zastąpiła neogotycką fasadę z połowy XIX wieku. W jedną z zewnętrznych ścian katedry wmontowano też ciekawą pamiątkę z czasów Powstania Warszawskiego. To gąsienica pochodząca z niemieckiego czołgu, który w czasie walk poważnie uszkodził tę świątynię. Katedra św. Jana Chrzciciela może się pochwalić pięknymi stallami oraz tak ważnym przedmiotem kultu, jakim jest Krucyfiks Baryczkowski. Pochodzi on z początków XVI wieku, a jego wyjątkową cechą są ludzkie włosy.
Ważne miejsce spoczynku nie byle kogo
Katedra ta przez wieki była też miejscem spoczynku wielu ważnych Polaków. Do dziś przypominają nam o tym krypty oraz nagrobne pomniki, którym w trakcie zwiedzania świątyni warto się uważniej przyjrzeć.
Na wyróżnienie zasługuje piękny pomnik nagrobny Stanisława Małachowskiego. Wykonany z białego marmuru, jest dziełem sztuki, obok którego nie można przejść obojętnie. Innym zabytkiem znajdującym się w kościelnym wnętrzu jest nagrobek ostatnich książąt mazowieckich. A co z kryptami? Pochowano w nich wielu zasłużonych Polaków, m.in. pierwszego prezydenta RP – Gabriela Narutowicza, znanego pisarza Henryka Sienkiewicza oraz Prymasa Tysiąclecia – kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Planowanie zwiedzania katedry św. Jana Chrzciciela
Zwiedzanie Warszawy warto zaplanować w taki sposób, by znaleźć czas na dokładniejsze zapoznanie się z tymi dziełami sztuki, które czekają na nas w murach katedry św. Jana Chrzciciela. Ta świątynia jest idealnym miejscem dla miłośników sztuki, historii oraz dla tych, którzy w trakcie wycieczki po polskiej stolicy chcą odwiedzić miejsce spoczynku wielu zasłużonych dla Polski osób.
7 rzeczy, które warto wiedzieć o życiu rodzinnym św. Jana Chrzciciela
Życie rodzinne św. Jana Chrzciciela nie jest dobrze udokumentowane, ale można to wywnioskować z jego pracy ewangelizacyjnej i otaczających go legend. Co warto o nim wiedzieć? Oto lista faktów, które naszym zdaniem zasługują na szczególną uwagę:
- Święty Jan Chrzciciel nie urodził się w małżeństwie, ale został poczęty przez kapłana w świątyni;
- Miał czterech braci i jedną siostrę;
- Jego matka Elżbieta była bezpłodna przez wiele lat, zanim go poczęła;
- Miał trzy siostry, które wyszły za mąż i miały dzieci;
- Jego ojciec Zachariasz zmarł, gdy miał sześć miesięcy;
- Został wychowany przez starszego kapłana;
- Św. Jan Chrzciciel żył w celibacie.
Jego życie — co o nim wiedzieliśmy i jak został świętym?
Święty Jan Chrzciciel był ostatnim z proroków Starego Testamentu i uważany jest za bardzo ważną osobę w chrześcijaństwie. Jest również znany jako Jan Chrzciciel, ponieważ ochrzcił Jezusa Chrystusa i głosił o nim.
Św. Jan był synem Zachariasza i Elżbiety w małym miasteczku Nazaret w Judei, około 6 p.n.e. Jego ojciec był księdzem, który wiernie służył Bogu, a matka jedną z wielu kobiet, które według prawa żydowskiego można by uznać za kobietę sprawiedliwą. Ojciec Johna zmarł, gdy był jeszcze młody, co oznaczało, że John musiał sam opiekować się rodziną. Gdy dorósł w wieku około 30 lat zaczął głosić o nadchodzącym Królu Bożym, Jezusie Chrystusie znad Jordanu, gdzie chrzcił ludzi. Około 30 r. n.e. Jan udał się do Świątyni w Jerozolimie, aby na własne oczy przekonać się, że Jezus jest Mesjaszem.
Jan zmarł około 77 r. n.e i niektórzy chrześcijanie uważają, że zmartwychwstał trzeciego dnia po jego śmierci. Św. Jan jest uważany za bardzo ważnego proroka w chrześcijaństwie, ponieważ wielbił Jezusa i określał Go jako godnego wiary i głoszenia prawdy o Nim na cały świat.