3 mity na temat cholesterolu i tłuszczu, w które nadal wierzysz

3 mity na temat cholesterolu i tłuszczu, w które nadal wierzysz

Przez dziesiątki lat w naszym kraju rozpowszechniło się wiele mitów na temat tłuszczu i cholesterolu. Zaczęliśmy unikać produktów takich jak masło, jajka czy nawet orzechy i zastąpiliśmy je niskotłuszczowymi substytutami. Takie działania miały na celu wspomóc proces odchudzania oraz poprawić ogólny stan zdrowia. Jednak czy cholesterol i tłuszcz rzeczywiście jest taki zły? Oto 3 popularne mity na ich temat, w które być może nadal wierzysz, a nie mają one nic wspólnego z rzeczywistością.

Żywność bogata w cholesterol jest niezdrowa

Wiele osób uważa, że jedzenie, które zawiera dużą ilość cholesterolu, jest niezdrowe i powinno się je znacząco ograniczać w diecie. Prawda jest jednak taka, że wiele pokarmów z cholesterolem może być bardzo wartościowa. Mowa np. o jajkach, skorupiakach i pełnotłustym nabiale. Prawdą jest to, że spożywanie takich produktów jak np. przetworzone mięso powinno być ograniczone, jednak nie wolno wrzucać wszystkich produktów z zawartością cholesterolu do jednego worka. Dla przykładu pełnotłuste jogurty, które mają cholesterol, zawierają również duże ilości białka i wapnia, który jest niezbędny dla organizmu. Wniosek jest więc taki, że nie należy bać się cholesterolu w potrawach i bez obaw można go spożywać w rozsądnej ilości w zdrowym jedzeniu.

Tłuste produkty spożywcze nie są zdrowe

Osoby, które się odchudzają, zażywają leki na odchudzanie i suplementy na odchudzanie często do minimum ograniczają tłuszcz w diecie. Nie jest to do końca dobra decyzja, ponieważ tłuszcz jest potrzebny naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania i zdrowia https://dietetyk.edu.pl/zdrowie/. Tabletki na odchudzanie i zdrowa dieta z zawartością tłuszczów może pomóc Ci schudnąć i zachować dobre zdrowie. Wiele wysokotłuszczowych produktów jest bogatych w witaminy i minerały. Tłuszcze pomagają też utrzymać uczucie sytości po posiłku na dłużej, co może przełożyć się na spożycie mniejszej ilości kalorii i w konsekwencji łatwiej Ci będzie utrzymać właściwą masę ciała.

Jedząc tłuszcze zwiększamy ryzyko zachorowania na cukrzycę

Tłuszcze można podzielić na te dobre, które warto jeść oraz złe, czyli np. tłuszcze trans. Te drugie rzeczywiście mogą się przyczynić do pogorszenia stanu zdrowia. Nie można jednak generalizować i całkowicie unikać jedzenia, które zawiera tłuszcz. Bez obaw możesz jeść np. tłuste ryby, nabiał czy orzechy, które mają sporą zawartość tłuszczu. Są to zdrowe produkty, które nie wpływają źle na zdrowie – wręcz przeciwnie.

Dodaj komentarz