Czy każdy pojazd można holować?

Czy każdy pojazd można holować?

Zepsute lub uszkodzone nagle na trasie auto, które już samodzielnie dalej nie pojedzie jest koszmarem każdego kierowcy, zwłaszcza, jeżeli zależy nam na czasie. W takim wypadku mamy dwa rozwiązania do wyboru: laweta Świecko 24h lub holowanie na lince holowniczej z pomocą drugiego samochodu. Instynktownie wielu kierowców od razu faworyzuje opcję drugą, ponieważ jest ona bezpłatna. Warto jednak wziąć pod uwagę, że wbrew powszechnemu mitowi holowanie w ten sposób nie zawsze jest możliwe i prawnie dozwolone. Wobec tego czy każdy pojazd można holować? Jakie są odnośnie tego zasady?

Holowanie na lince – wymagania techniczne

Zarówno samochód holowany, jak i holujący muszą spełniać pewne warunki techniczne. Przede wszystkim oba z tych pojazdów muszą mieć sprawny układ hamulcowy i kierowniczy, a także światła. Jeśli więc wydaje nam się, że w ten sposób przetransportujemy zgnieciony na pół powypadkowy wrak, to oczywiście się mylimy. Ponadto oba samochody powinny mieć ważne ubezpieczenie OC, kierowcy obu samochodów muszą mieć ważne prawo jazdy, a pojazd holujący bezwzględnie musi być cięższy od auta holowanego. Jak więc widać, w bardzo wielu przypadkach może okazać się, że z holowania na lince nici, a niezbędna będzie pomoc drogowa Świecko Słubice. Holując mimo niespełniania wymienionych wcześniej wymagań narażamy nie tylko siebie, ale także innych uczestników ruchu drogowego. W najlepszym wypadku będziemy musieli liczyć się z mandatem lub utratą prawa jazdy, a w najgorszym – ze spowodowaniem następnej kolizji i jeszcze większym uszkodzeniem samochodu.

Prawidłowe oznaczenia podczas holowania

pomoc drogowa Świecko SłubiceJest to coś, czym wielu kierowców podczas holowania się zupełnie nie przejmuje, ale jest to po prostu ryzykowne. Prawo wymaga, aby samochód holowany był dobrze oznaczony, a konkretnie trójkątem bezpieczeństwa umieszczonym na zewnątrz pojazdu, z tyłu po jego lewej stronie. Dodatkowo dobrze widoczna powinna być także sama linka bezpieczeństwa. O ile nie kupiliśmy takiej, która pokryta jest biało-czerwonymi pasami, będziemy musieli oznaczyć ją czerwoną lub żółtą chorągiewką. Należy zawrócić uwagę także na element holowania, który często jest wykonywany niepoprawnie. Mowa tu oczywiście o oświetleniu pojazdu. Nie powinno się w żadnym z pojazdów włączać świateł awaryjnych, a pojazd holujący powinien mieć cały czas włączone światła mijania. Ponadto podczas skręcania kierunkowskaz musi być włączony w obu pojazdach. Jeśli przeszkadza nam taka ilość formalności, rozwiązaniem jest zawsze pomoc drogowa 24h/7 Świecko.

Mitem jest przekonanie, że możliwe jest holowanie na lince każdego pojazdu. W wielu przypadkach pomoc drogowa Świecko Słubice będzie naszą jedyną opcją.

Potrzebna Ci laweta Niemcy Świecko? Zapraszamy na naszą stronę www https://www.laweta-swiecko.com.pl/.

Dodaj komentarz