Poznaj bliżej miasto Krzeszowice

Poznaj bliżej miasto Krzeszowice

Krzeszowice to miasto liczące blisko 10 tysięcy mieszkańców, administracyjnie należy do województwa małopolskiego i powiatu krakowskiego. Miasto przez lata słynęło ze znajdującego się tutaj uzdrowiska, które działało do roku 1966. Po dziś dzień można w mieście spotkać świadectwa związane z uzdrowiskowym charakterem tej miejscowości. Aby dowiedzieć się co aktualnie dzieje się w mieście warto śledzić wiadomości Krzeszowice dostępne na portalu krzeszowiceinfo.pl. Z czego tak naprawdę słynną obecnie Krzeszowice i co warto zobaczyć w trakcie odwiedzin w tym mieście?

​Pałac Potockich w Krzeszowicach

Pałac Potockich to XIX wieczna budowla znajdująca się w zachodniej części Krzeszowic. Pałac służył za rezydencję dla ówczesnych właścicieli i został wzniesiony w stylu renesansu włoskiego. Pałac jest przez wiele lat powoli remontowany, ale obecnie brakuje mu sporo do dawnej świetności. Niewątpliwie jednak stanowi charakterystyczny symbol tego regionu z którym związana jest ciekawa historia. Obiekt można podziwiać z zewnątrz, a samą atrakcją jest również spacer znajdującym się tutaj parkiem. Park Miejski zajmuje teren ponad 12 hektarów na którego obszarze można zaobserwować liczne gatunki drzew krajowych i egzotycznych. Park, podobnie jak pałac, został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych.

​Pomnik gladiatora w Krzeszowicach

Udając się na rynek w Krzeszowicach bardzo szybko można dostrzec znajdujący się tutaj charakterystyczny pomnik. Pomnik przedstawia gladiatora trzymającego w ręku trójząb, a za pasem dodatkowo miecz. Pomnik gladiatora został ufundowany przez ród Potockich w XIX wieku. W latach 90 XX wieku został ukradziony z placu, natomiast w roku 2012 miasto postanowiło stworzyć jego wierną kopię, która nawiązuje do dawnych czasów. Jest to niewątpliwie dość charakterystyczny symbol znajdujący się na rynku w Krzeszowicach.

​Klasycystyczny pałacyk Vauxhall

Jest to najstarszy i jeden z najcenniejszych zabytków znajdujących się w Krzeszowicach. Jego początkowym przeznaczeniem było zaadaptowanie go na potrzeby osób korzystających ze znajdującego się niegdyś w mieście uzdrowiska. Budynek ten służył jako miejsce rozrywki dla kuracjuszy przebywających w krzeszowickim uzdrowisku. Początkowo więc znajdowała się tutaj duża sala do zabaw i koncertów, a także pokoje bilardowe oraz bufet. Po tym jak miasto straciło swoje uzdrowisko przeznaczenie pałacu się zmieniło. Obecnie w budynku znajduje się siedziba Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach oraz galeria wystawiennicza. Natomiast sam budynek należy do rejestru zabytków nieruchomych.

Dodaj komentarz