Zastosowanie i właściwości odzieży roboczej i ochronnej

Zastosowanie i właściwości odzieży roboczej i ochronnej

Każdy pracodawca jest zobowiązany do tego, aby udostępnić pracownikowi odzież roboczą, jeśli warunki panujące w zakładzie pracy tego wymagają. Odzież robocza ma na celu m.in. ochronę prywatnego ubrania pracownika przez zniszczeniem i zabrudzeniami. Z takimi ciuchami można spotkać się np. na magazynach, w zakładach stolarskich, u mechanika i w wielu innych miejscach.

Odzież może też pełnić jeszcze ważniejszą rolę, czyli chronić pracownika przed urazami, skaleczeniami, skrajnymi temperaturami czy też porażeniem przez prąd. W takim wypadku mówimy o odzieży ochronnej, która powinna wyróżniać się najwyższą jakością. Zobacz, jakie jest zastosowanie odzieży roboczej oraz ochronnej i jakie może mieć ona właściwości.

Właściwości odzieży roboczej i ochronnej

Odzież ochronna jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie chronić pracownika przed różnego rodzaju zagrożeniami. W jej skład wchodzą: buty, spodnie, kaski, koszulki, kombinezony, rękawice itd. Każda z tych rzeczy ma własne zastosowanie i przyda się podczas wykonywania określonych czynności. Dla przykładu, rękawice robocze to produkt, który przyda się osobom, które na co dzień pracują swoimi dłońmi i są one narażone na różne urazy. Rękawice mogą chronić dłoń przed skaleczeniem np. podczas kontaktu z ostrymi narzędziami. Na rynku są też dostępne specjalne rękawice, które chronią pracownika przed porażeniem prądem.

Odzież robocza ma z kolei za zadanie ochronić prywatne ubrania pracownika przed zabrudzeniem. Może się ona także przydać w miejscach, w których wymagana jest duża sterylność np. w kuchni lub salonie kosmetycznym. Powinna być ona dopasowana do wykonywanych przez pracownika obowiązków oraz zapewniać mu komfort w trakcie pracy. Odzież robocza może też pełnić funkcję marketingową. Cały zespół pracowników ubrany w podobne stroje może być dobrą wizytówką firmy. Odzież roboczą noszą np. stewardessy, pielęgniarki i kosmetyczki.

Gdzie kupić dobrą odzież dla pracowników?

Odzież robocza jest dostępna zarówno stacjonarnie, jak i online. Sklep bhp online będzie dobrym rozwiązaniem w momencie, gdy chcesz zaoszczędzić swój czas oraz pieniądze. W sklepach internetowych często bowiem zdarzają się promocje i można skorzystać z rabatów. W ten sposób zapłacisz mniej za odzież dla pracowników, która będzie naprawdę dobrej jakości. Podczas zakupów zwracaj oczywiście uwagę nie tylko na cenę, ale także na jakość wykonania. Dobra odzież powinna spełniać wszystkie niezbędne normy, być wytrzymała oraz spełniać swoje zadanie.

Dodaj komentarz