Zupa to danie, które bardzo często gości w naszej kuchni. Polacy je kochają. Dobrą zupą zajadamy się ze smakiem bez względu na wiek. Jest wiele rodzaju zup jednak to ona ta wyjątkowa od wieków wiedzie prym. Mowa tutaj oczywiście o pomidorowej. To jedna z najbardziej popularnych, a zarazem najbardziej lubianych zup. Wiele gospodyń domowych kiedy nie ma pomysłu na obiad wybiera właśnie pomidorową. Jest bardzo szybka i łatwa w przygotowaniu, a przede wszystkim smaczna.
Historia pomidora.
Głównym, a zarazem najistotniejszym składnikiem tej zupy są pomidory. Już od wieków były one znane i uprawiane w Ameryce Południowej przez Azteków. Były one jednym z głównych składników ich tradycyjnego dania – meksykańskiego pikantnego gulaszu. Pierwsi Europejczycy, którzy posmakowali tych warzyw to Cortez i jego załoga statku – było to w 1519 roku podczas pobytu w Meksyku. To oni właśnie na swoich statkach sprowadzili pomidory do Europy w XVI wieku. Pomidory wtedy były znaczne jaśniejszej barwy ( bardziej żółtej), a wielkością były zbliżone do ówczesnych pomidorków koktajlowych. Na samym początku pomidory uprawiano tylko w celach dekoracyjnych. Do Polski zostały sprowadzone przez królową Bonę Sforza. Była ona miłośniczką wykwintnych i wyszukanych potraw. Uwielbiała dania przyrządzone i podawane z niezwykłą dbałością oraz dobrze doprawione najrozmaitszymi przyprawami. To ona rozpowszechniła w naszym kraju spożywanie zarówno włoszczyzny jak i zup.
Historia pomidorowej.
Pierwszy przepis na pomidorową pochodzi z 1872 roku i spisany został przez Marię Parloę w Stanach Zjednoczonych. Jednak warto zauważyć, iż ta zupa była znana w XIX wieku także w Polsce. Świadczą o tym przepisy znajdujące się w ,, Kuchni polskiej” z tego właśnie okresu. Słynna zupa Campbella rozsławiła w 1897 roku spożywanie pomidorów w formie właśnie zupy. Do dnia dzisiejszego to jedna z najpopularniejszych zup w wielu krajach nie tylko Europy, ale także Świata.
Każdy kraj serwuje ja na swój sposób.
Powiedzenie ,, co kraj to obyczaj” świetnie sprawdza się w przypadku zupy pomidorowej. Zazwyczaj w każdy kraju serwowana ona jest na swój charakterystyczny sposób. W zależności od zakątka Świata w jakim jest serwowana taki posiada wariant. W Polsce bazą do tej zupy jest tradycyjny rosół. Do niego dodawane są dopiero pomidory świeże, pomidory z puszki bądź koncentrat pomidorowy. W naszym kraju pomidorowa serwowana jest najczęściej z makaronem, ryżem lub z tzw. zacierką ( lanym ciastem). W polskiej kuchni zajmuje zaszczytne miejsce zaraz obok tradycyjnego schabowego.
Włosi także słyną z pomidorowej przyrządzonej na swój sposób i smak. Ich zupa jest znacznie gęściejsza od naszej oraz doprawiano aromatycznymi ziołami ( zwłaszcza bazylią) i z dodatkiem oliwy z oliwek. Jedząc pomidorówkę w Anglii wyczujemy w niej smak chrzanu. Zaś w Hiszpanii podawana jest ona na zimno w wersji tzw. chłodniku. W Indiach zupa ta jest bardzo gęsta. Dodawana jest do niej marchewka, różnego rodzaju masła oraz niekiedy soczewica. W Meksyku w zupie tej znajdziemy mocno doprawione kostki piersi z kurczaka oraz papryczkę chili i kminek, tamtejsze przyprawy regionalne.
Królowa zup.
Nie ważne jak przyrządzona czy z czym podana, pomidorowa to nie wątpliwie królowa wszystkich zup. Jest znana na całym świeci. Każdy kraj ma „swoją” pomidorową , która bardzo często gości na stołach. Jest to jedna z najprostszych zup do przygotowania, a zarazem tak ochoczo zajadana przez wielu z nas.