Autem do Grecji – jak sobie poradzić?

Autem do Grecji – jak sobie poradzić?

Grecja to jeden z najchętniej obieranych wakacyjnych kierunków. Coraz więcej osób, które decydują się na wakacje w Grecji, wybierają się tam własnym samochodem. Czy faktycznie jest do dobre rozwiązanie w dobie tanich lotów samolotami? O czym pamiętać wyjeżdżając do Grecji samochodem i podróżując autem po tamtejszych drogach? Oto najważniejsze informacje dla kierowców wybierających się do Grecji na wakacje.

Jak dojechać samochodem do Grecji?

Do Grecji z Polski można dojechać jedną z trzech najpopularniejszych tras:

– autostradową prowadząca przez Czechy bądź Słowację, dalej Węgry, Serbię, kraje byłej Jugosławii oraz Macedonią i Bułgarię. Trasa ta to w większości, bo w 80% autostrady. Jest to trasa najbardziej komfortowa i najszybsza. Jej minusem jest to, że wiąże się z dość wysokimi opłatami za przejazdy. W Czechach, na Słowacji, na Węgrzech oraz w Bułgarii należy wykupić winiety, z kolei w Serbii i Macedonii należy opłacić taryfę za przejazd w ustawionych na autostradach bramkach. Trzeba też pamiętać o kontrolach na granicach Unii Europejskiej;

– przez kraje Unii Europejskiej wiodącą przez Czechy bądź Słowację, Rumunię i Bułgarię, jest to trasa dla osób, które chcą uniknąć kontroli, a co za tym idzie długich kolejek na granicach Unii Europejskiej. Omija także część autostrad, więc jest nieco tańsza, jednak w większości prowadzi przez drogi krajowe, co znacznie ogranicza szybkość pokonania trasy;

– zachodnią prowadząca przez Niemcy bądź Czechy, Austrię, Włochy, z których promem można dotrzeć do Grecji – trasa ta wiedzie w większości przez europejskie autostrady. Kiedy dojeżdżamy do włoskiego wybrzeża należy wykupić bilet na prom do Grecji. Trzeba jednak pamiętać, że jest to trasa najdłuższa (sam rejs promem trwa ok. 20 godzin) i najdroższa z uwagi na wysokie ceny paliwa oraz stosunkowo wysokie opłaty za przejazdy po autostradach.

Jakie dokumenty zabrać ze sobą?

Podstawowymi dokumentami, które trzeba mieć przy sobie są oczywiście te potwierdzające naszą tożsamość – dowód osobisty, jeśli podróżujemy wyłącznie przez kraje Unii Europejskiej, paszport, jeżeli planujemy podróż poza granice UE. Jeżeli chcemy wjechać na teren Grecji i przebywać w niej legalnie do 90 (okres, przy którym nie jest wymagana wiza) dowód osobisty musi mieć przynajmniej 6 miesięczny termin ważności, a paszport minimum 3 miesięczny termin ważności. Ważne jest również zabranie prawa jazdy (polskie prawo jazdy jest honorowane w Grecji) oraz dokumentów dotyczących pojazdu. Przed wyjazdem warto również udać się do swojego ubezpieczyciela po tak zwaną zieloną kartę, która potwierdza posiadanie ubezpieczenia OC.

O czym pamiętać poruszając się samochodem po Grecji?

Jak to już zostało wyżej wspomniane w Grecji honorowane jest polskie prawo jazdy. W czasie jazdy obowiązkowo należy mieć zapięte pasy bezpieczeństwa zarówno na przednich, jak i tylnych siedzeniach. Zakazane są rozmowy przez telefon komórkowy. Warto też pamiętać o limitach prędkości. W terenie zabudowanym maksymalna prędkość to 50 km/h, poza terenem zabudowanym 90 km/h, a na autostradach 130 km/h.

Dodaj komentarz