Ciekawe początki Stanów Zjednoczonych

Ciekawe początki Stanów Zjednoczonych

Stany Zjednoczone Ameryki Północnej to państwo, które jest pod wieloma względami wyjątkowe. Jest to kraj, który powstał zaledwie dwieście lat temu, a jednocześnie obecnie największe supermocarstwo i to pod różnymi względami – pod względem kulturowym, gospodarczym i militarnym. Kraj demokracji i kraj wielu paradoksów związanych z różnicami między prawem poszczególnych stanów. Kraj niezwykłej mieszanki kulturowo-etnicznej, którzy mieszkańcy w zdecydowanej większości wywieszają amerykańską flagę i ze łzami w oczach stają do państwowego hymnu. Stany Zjednoczone to kraj największej liczby naukowców nagrodzonych nagrodą Nobla, największej liczby zróżnicowanych odkryć naukowych, dynamicznego rozwoju najwyższych technologii. Jest to państwo, które nie waha się angażować w sprawy polityczne na drugim końcu świata (oczywiście niekoniecznie z moralnie uprawnionych pobudek), a także kraj, który potrafi badać kosmos. Jak wspomniano krótko – Stany Zjednoczone to kraj naprawdę niezwykły, a my – choć interesujemy się wyborami prezydenckimi w Stanach czy zawirowaniami amerykańskich rynków finansowych często posiadamy jedynie wiedzę opartą o fałszywe stereotypy, nic tak naprawdę nie wiedząc o Ameryce. Warto tę wiedzę nadrobić nie tylko by nie okazać się ignorantem w trakcie uczestnictwa w różnego rodzaju dyskusjach, ale także dlatego, że historia kraju jest naprawę interesująca.

Od kiedy Anglia, Francja i inne potęgi kolonialne zaczęły swoją zamorską ekspansję, do Ameryki Północnej co roku napływały tysiące osadników. Nie można się dziwić ich nastawieniu – większość z nich świadomie wyruszyła z uciskanej przez feudalizm Europy by znaleźć swoje szczęście na Nowej Ziemi. Po latach tworzenia zrębów własnej państwowości, mieszkańcy obecnych Stanów Zjednoczonych przeciwstawili się metropolii – rozegrała się wojna o niepodległość, w której, jak mogliśmy się uczyć na lekcjach historii uczestniczyli także Polacy – Tadeusz Kościuszki i Kazimierz Pułaski. W drugiej połowie XVII wieku ludność amerykańska odniosła sukces – uzyskała niepodległość i ogłosiła pierwszą w świecie demokratyczną konstytucję, która podpisana 1787 r. weszła w życie 2 lata później – 1789 r. (te daty warto zapamiętać). Koniecznie warto podkreślić, że konstytucja, która powstała ponad 200 lat temu obowiązuje do dzisiaj. Oczywiście w ciągu tych dwustu lat wprowadzono pewne poprawki (dokładniej 27 poprawek), które nie zmieniły jednak ogólnego wydźwięku Konstytucji. Szczególnie istotnym elementem Konstytucji Stanów Zjednoczonych jest jej preambuła, która zawiera się w jednym zdaniu, rozpoczynającym się od słów: We, the People of the United States. Słowa te koniecznie powinniśmy zapamiętać, ponieważ są one często cytowane w trakcie różnych wystąpień politycznych, a także w wielu filmach.

Myśląc o niezwykłej historii Stanów Zjednoczonych warto przywołać także takie wydarzenie jak wojna secesyjna – jedyna wojna (i to wojna domowa!), która rozgrywała się na terytorium państwa – która doprowadziła do zniesienia niewolnictwa.

Dodaj komentarz