Co warto zobaczyć na Krecie?

Co warto zobaczyć na Krecie?

Kreta nie bez powodu jest bardzo popularnym miejscem podróży dla Polaków i turystów z innych krajów. Ta grecka wyspa ma wiele do zaoferowania zarówno wielbicielom plażowania, jak i fanatykom historii czy osobom lubiącym podziwiać cuda natury. Piękna pogoda, mili i pomocni mieszkańcy, a także dobre zaplanowanie sposobu spędzania czasu wolnego zapewnią niezapomniane przeżycia. Na ogół mamy do dyspozycji zaledwie kilka lub kilkanaście dni, a Kreta nie jest przecież mała. Nie mamy więc czasu do stracenia na błądzenie po omacku. Ze znacznym wyprzedzeniem powinniśmy ustalić, co będziemy robić i jak się tam dostaniemy. W takim razie co warto zobaczyć na Krecie?

Pałac w Knossos

Jest to chyba najbardziej rozpoznawalne i odwiedzane przez najwięcej turystów miejsce na całej Krecie. Podczas zwiedzania, zwłaszcza w godzinach szczytu, musimy więc przygotować się na ogromny tłok.Nie bez powodu – dla każdego sympatyka historii zobaczenie ruin tego starożytnego pałacu to niesamowita gratka. Nawet jeśli niezbyt nas interesują takie tematy, to mimo wszystko byłoby wielką stratą być na Krecie i nie odwiedzić tego właśnie miejsca. Niestety budynki nie przetrwały w całości, ale nawet to, co się zachowało robi piorunujące wrażenie. Imponuje nie tylko sama skala, ale też rozległość ruin. Po powrocie z wycieczki warto znaleźć w Internecie i porównać ze swoimi wspomnieniami wirtualną rekonstrukcję tego, jak pałac wyglądał w czasach swojej świetności.

Wyspa Spinalonga

Jest to kolejna z bardzo popularnych atrakcji turystycznych Krety, co nie znaczy, że jest oklepana i niewarta uwagi. Ta niewielka wyspa ma bardzo ciekawą, ale też nieco mrożącą krew w żyłach historię. Przez ponad połowę zeszłego wieku stanowiła bowiem miejsce, w którym w odosobnieniu przebywały osoby trędowate. Po przybyciu na wyspę już się wtedy z niej nie wracało. Obecnie jest ona niezamieszkana i za niewielką opłatą turyści mogą dostać się na nią przy pomocy łodzi. W dobrym stanie zachowały się na niej liczne zabudowania, w których przebywali trędowaci – nie tylko budynki mieszkalne, ale też na przykład sklepy. Chociaż w zasadzie nie ma tam nic, co mogłoby przestraszyć, mimo wszystko podróżni mogą się spodziewać, że przejdą po nich ciarki.

Heraklion, Chania, Rethymnon – najpiękniejsze miasta Krety

W każdym z tych miast znaleźć możemy coś wyjątkowego, na ogół jednak możemy spodziewać się szeregu twierdz (na przykład twierdza Koules w Heraklionie), katedr i miejsc kultu (Meczet Sułtana Ibrahima w Rethymnon) czy muzeów (Muzeum Morskie w Chani). Warto więc zwiedzić je zwłaszcza, jeśli interesuje nas historia bądź architektura.

Kreta ma znacznie więcej do zaoferowania turystom niż tylko piękne plaże i dobrą pogodę. Odpowiedzi na pytanie co warto zobaczyć na Krecie jest mnóstwo, a to, które wybierzemy zależy tylko od naszego gustu. Warto jednak spędzić swoje wakacje aktywnie, ponieważ kto wie, kiedy powtórzy się okazja żeby zobaczyć te cuda greckiej kultury.

Coraz więcej szkól decyduje się także na wycieczki szkolne zagraniczne, które są świetną alternatywą dla zwiedzania Polski.

Dodaj komentarz