Co warto zobaczyć w Horyńcu?

Co warto zobaczyć w Horyńcu?

Horyniec Zdrój to miejsce wyjątkowe, któremu w trakcie wycieczki po Podkarpaciu warto się uważniej przyjrzeć. To kameralne uzdrowisko, a jednocześnie coraz ważniejszy ośrodek turystyczny, na terenie którego nuda nikomu nie zagrozi. Co mogą robić tu ci turyści, którym w rejonie Horyńca uda się znaleźć tanie noclegi?

Horyniec Zdrój to idealne miejsce dla tych, którzy wypoczynek chcą połączyć z troską o zdrowie oraz zwiedzaniem ciekawych zabytków. Dzięki wodom leczniczym, jest to jedna z najważniejszych miejscowości uzdrowiskowych w tej części kraju, z kolei malownicza okolica sprawia, iż z Horyńca można urządzać ciekawe wycieczki po okolicy. Wiadomo, że miejscowość, znana przede wszystkim z największych w Polsce złóż borowiny, może być kuszącym celem wycieczki dla wielu miłośników historii. Horyniec Zdrój może się przecież pochwalić historią sięgającą połowy XV wieku oraz długą listą znanych właścicieli. Mieli się wśród nich znaleźć m. in. Sobiescy, którzy z leczniczych wód chętnie korzystali. Choć wyjątkowe właściwości miejscowych źródłem poznano dość wcześnie, jako miejscowość uzdrowiskowa Horyniec zaczął się rozwijać dopiero w XIX wieku. Było to zasługą księcia Aleksandra Oskara Poińskiego, dzięki któremu na terenie miejscowości powstały pierwsze obiekty mające służyć kuracjuszom. Pomyślny rozwój kurortu został przerwany przez burzliwe wydarzenia XX wieku. Dwie wojny światowe, konflikt polsko-ukraiński, starcia z UPA oraz akcja “Wisła” – wszystko to sprawiło, iż w okresie powojennym Horyniec jako uzdrowisko zaczął się rozwijać dopiero w latach 60-tych XX wieku. Jest też miejscowością, która coraz częściej staje się atrakcyjnym miejscem na wczasy dla tych, którzy chcą się nacieszyć widokiem ciekawych zabytków, a jednocześnie odpocząć w kameralnej atmosferze. Czym może oczarować gości ten kurort?

Na ternie Horyńca znajduje się ciekawy zabytek sakralny. Jest nim klasztor Franciszkanów Konwentualnych, w którego murach przebywał przez pewien czas św. Brat Albert Chmielowski – założyciel zakonu albertynów. Drugą osobą, która związana jest z tym miejscem była Maria Jabłońska, bardziej znana jako siostra Bernardyna (założycielka zakonu albertynek). Innym obiektem, któremu warto poświęcić swój czas w trakcie zwiedzania Horyńca, jest pałac Ponińskich. Ten ciekawy zabytek z połowy XIX wieku jest obecnie wykorzystywany jako dom opieki, jednak na teren otaczającego go parku można zajrzeć bez problemu. O czasach świetności Horyńca przypomina też XIX-wieczny teatr dworski, dziś wykorzystywany jako siedziba Gminnego Ośrodka Kultury.

Dodaj komentarz