To ciekawe miasto i uzdrowisko zarazem, które urzeka gości wspaniałą atmosferą i piękną okolicą. Krzeszowice to wyjątkowo ważny punkt w programie wycieczki po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, szczególnie dla tych osób, które interesują się historią. Co warto wiedzieć na temat tej miejscowości? Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas spacerów po jej terenie?
Z kart historii
Krzeszowice mogą się pochwalić długą, sięgającą początków XIII stulecia, historią. Początkowo miejscowość ta była wsią, należącą do biskupów krakowskich. W połowie XVI wieku Krzeszowice stały się własnością prywatną, a pierwszym jej właścicielem został Stanisław Tęczyński. W swych długich dziejach, Krzeszowice były własnością kilku ważnych rodów. Do właścicieli tego miasta zaliczali się Opalińscy i Lubomirscy, ważną rolę odegrali tu również Czartoryscy i Potoccy. Każdy z tych rodów miał istotny wkład w rozwój Krzeszowic, nie tylko jako miasta, ale i ważnego uzdrowiska. Jako kurort, Krzeszowice zaczynają się rozwijać w latach 70-tych XVIII wieku. To właśnie w tym okresie powstają pierwsze obiekty, mające służyć kuracjuszom. Były to głównie łazienki, w których wykorzystywano leczniczą wodę siarkową z źródła Zdrój Główny. Niestety – jako uzdrowisko Krzeszowice dość szybko straciły na znaczeniu. Wraz z rozwojem kolei mieszkańcy Krakowa zaczęli odwiedzać dalsze uzdrowiska, a popularne do tej pory Krzeszowice znalazły się na marginesie ich zainteresowań. Choć uzdrowiskiem miasto to pozostaje do dziś, coraz ważniejszą rolę odgrywa tu przemysł. Rośnie też znaczenie turystyki, gdyż ciekawych pamiątek z dawnych czasów w Krzeszowicach nie brakuje.
Co warto zobaczyć w tym mieście?
Krzeszowice to ciekawe miasto, na terenie którego ciekawe zabytki czekają na zwiedzających niemal na każdym kroku. Piknie prezentuje się tu pałacyk, który pierwotnie pełnił funkcję domu zdrojowego. Łazienki Zofia, służące do dziś kuracjuszom, oraz Kapliczka, przy której dawniej znajdowało się ujęcie wody – oto kolejne atrakcje, którym w trakcie spaceru po Krzeszowicach warto się uważniej przyjrzeć. Cennym zabytkiem jest tu również neogotycki kościół św. Marcina, wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku. Krzeszowice mogą się też pochwalić pięknym parkiem krajobrazowym, na terenie którego znajdziemy sporo pamiątek po Potockich. Tą najcenniejsza jest pałac, wzniesiony w połowie XIX wieku w stylu włoskiego renesansu. Przed wybuchem II wojny światowej, w pałacu tym znajdowało się wiele cennych dzieł sztuki. W 1940 roku obiekt ten został zajęty przez władze III Rzeszy i stał się letnią rezydencją gubernatora Hansa Franka. Po wojnie w pałacu mieścił się zakład wychowawczy. Obecnie pałac stoi opuszczony, wymaga też przeprowadzenia gruntownego remontu.