Na wycieczkę do egzotycznej Gruzji

Na wycieczkę do egzotycznej Gruzji

Gruzja – choć nazwa tego kraju brzmi znajomo i kraj ten nie leży daleko od Polski, gdyż bezpośrednia odległość wynosi tylko ponad 2, 000 kilometrów, to jednak dla nas Polaków jest to kraj wciąż egzotyczny. Rzadko wybieramy się tam na urlop, a podobno warto tam pojechać. Gruzja jest państwem położonym w Kaukazie Południowym, na pograniczu Europy i Azji. Graniczy z Turcją, Armenią, Azerbejdżanem i Rosją. A zachodnią granicę państwa wyznacza Morze Czarne. Stolicą kraju jest Tbilisi.
Turyści wybierający się do Gruzji powinni wiedzieć, że jest to niesamowity kraj i zapewne nico inny od naszego. Gruzja choć nie jest wielkim krajem, ale jest krajem ciekawym ze względu na zróżnicowanie kulturowe, a nawet pogodowe. W kraju tym można spotkać ośnieżone góry, jak również pustynie i nawet klimat tropikalny. I dlatego wybierając się na urlop do Gruzji trzeba zabrać ze sobą zarówno ciepłą, jak i letnią garderobę.

Jakie atrakcje czekają turystów w Gruzji ?

Jednym z miejsc, które warto odwiedzić jest drugie co do wielkości po stolicy miasto w Gruzji zwane Batumi. Leży ono na wybrzeżu Morza Czarnego w niedalekiej odległości od granicy z Turcją. Batumi jest znanym uzdrowiskiem. Lecz również miastem przemysłowym. Do zwiedzenia jest dawny Kościół Katolicki, oraz synagoga i dziewiętnastowieczny turecki meczet, jak również muzea. A także Park Przymorski i Ogród Botaniczny. Lecz najważniejsze dla turystów są plaże nadmorskie. A tych nie brakuje. Batumi, to również miejsce wielu festiwali, które odbywają się w lecie i które warto zobaczyć.

Będąc w Gruzji nie można pominąć Dawit Garedża. Można w nim zobaczyć kompleks kościelny założony w szóstym wieku naszej ery przez mnicha syberyjskiego. Ciekawostką jest to, że w późniejszych wiekach mieszkał w tych budynkach nawet syn króla Gruzji, który był mnichem. Największy rozkwit kulturalny i gospodarczy Dawit Garedża miał miejsce od jedenastego do trzynastego wieku. Jednak ciągłe najazdy Turków, Mongołów, Persów systematycznie niszczyły to miejsce. Najeźdźcy rabowali, palili i bezpowrotnie niszczyli dotychczasowy dorobek mnichów. Po zniszczeniu kompleks budynków zakonnych długo był pusty. Lecz obecnie jest miejscem zamieszkania kilku mnichów.

Miastem, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Gruzji jest Tbilisi. Jest to największe miasto w Gruzji i zarazem stolica państwa. Miejsce atrakcyjne dla turystów interesujących się architekturą i historią, gdyż miasto posiada wiele zabytków. Na przykład Bazylikę Anczischati, będącą najstarszą Świątynią w Tbilisi. Jak również trzecią najwyższą Świątynię prawosławną na świecie, wysoki posąg symbolizujący Matkę Gruzję, Twierdzę Narikala, Most Pokoju, Park Europejski i wiele innych ciekawych budowli i miejsc.

Będąc na wczasach lub na wycieczce w Gruzji koniecznie trzeba zwiedzić skalne miasto klasztorne zwane Wardzi, które jest usytuowane na zboczu gór Eruszeli. I posiadające około 300 komnat do zwiedzania. Dziś Wardzia jest obiektem turystycznym stanowiącym muzeum i rezerwat.

Dla osób chcących odpocząć na terytorium Gruzji zbudowano wiele kurortów, które dobrze wyposażono. Jak na przykład kurort Goderdzi. Leży on około 120 kilometrów od Batumi. Goderdzi jest wspaniałym miejscem zwłaszcza dla osób kochających ciszę, spokój, dziką naturę, przestrzeń, gęste lasy i stoki.
Dla osób lubiących dziką florę i zróżnicowaną faunę wart polecenia jest również Park Narodowy Waszlowani, leżący we wschodniej części Gruzji niedaleko granicy z Azerbejdżanem.

Dodaj komentarz