W sezonie wycieczek szkolnych, rodzinnych i rozmaitych wypadów oraz mniej lub bardziej przypadkowych podróży po województwie kujawsko-pomorskim, warto zwrócić uwagę na miejsca, gdzie w kontakcie z naturą możemy ciekawie spędzić czas. Do najpiękniejszych terenów spacerowych i turystycznych w Grudziądzu niewątpliwie należą szlaki piesze i rowerowe wzdłuż Wisły. Po drodze warto odwiedzić też wieżą widokową, znajdującą się na Górze Zamkowej, wraz z pozostałościami zamku krzyżackiego z XIII wieku. Z dwudziestotrzymetrowej wieży można podziwiać panoramę miasta oraz piękną dolinę Wisły.
Natomiast dla dzieci szczególnie atrakcyjny może okazać się Mega Park z Miasteczkiem Westernowym, parkiem dinozaurów, lunaparkiem i krainą bajek. Znajduje się on w Grudziądzu, przy ul. Południowej.
Zwiedzanie Mega Parku to nie tylko aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, ale także świetna zabawa dla dzieci w każdym wieku. Nawet dorośli są w stanie znaleźć tam dla siebie rozrywkę – choćby wspomniane Miasteczko Westernowe – Kansas City, gdzie mogą śledzić popisy grudziądzkich kowbojów na koniach. To największe i najstarsze Miasteczko Westernowe w Polsce. Miłośnicy Dzikiego Zachodu mogą oglądać tam pokazy westernowe z udziałem koni oraz jeźdźców. Są to popisy jazdy kaskaderskiej oraz komiczne scenki z kowbojskiego życia. Wycieczkowicze mają też niepowtarzalną szansę zrobić sobie zdjęcia w starym stylu.
Oprócz atrakcji westernowych, znajdziemy w Mega-Parku również miasteczko Flinstonów z niezwykłymi pojazdami, skonstruowanymi na wzór tych, którymi podróżowały filmowe postaci: Barney, Betty, Fred i Wilma. W Krainie Bajek znajdziemy też krasnoludki, Pinokia, Kota w butach oraz inne postaci z baśni i legend. Jest też w Mega Parku Meksykańskie miasteczko i wiele innych atrakcji.
Ośrodek zapewnia sporo sprzętu rekreacyjnego dla osób w różnym wieku, chociaż na pewno najwięcej jest ich dla dzieci. Nic dziwnego, że przyjeżdża tam dużo wycieczek szkolnych. Przychodzą też przedszkolaki z wychowawczyniami i rodziny z dziećmi. Na terenie parku odwiedzają m. in. mini-zoo ze strusiami, lamami, wielbłądem, kucykami, owcami i kangurami.
Z kolei na Jurajskiej ścieżce edukacyjnej można spotkać dinozaury, a raczej ich rekonstrukcje oraz sylwetki innych wielkich gadów ery mezozoicznej. Niektóre z nich nawet wydają głos. Figury zwierząt powstały w skali 1:1, więc naprawdę robią wrażenie!
Oprócz Parku Jurajskiego znajdziemy tam również park Mega Owadów, w którym, wśród drzew, znajdują się realistyczne rzeźby owadów, ale w znacznym powiększeniu. Gigantyczne owady służą m. in. celom edukacyjnym – ich mega rozmiary pozwalają dzieciom poznać ich budowę. Stwarzają też okazję do wykonania niepowtarzalnych pamiątkowych zdjęć.
Natomiast w Lunaparku możliwe jest m. in. strzelanie z łuku, ujarzmianie “Byka Rodeo”, zjazd po dmuchanych zjeżdżalniach, korzystanie ze strzelnicy oraz przejazd kolorową kolejką po Mega Parku.
Osobną atrakcję Grudziądza stanowi Centrum Rozrywki Extreme, następnie Wielkie Jezioro Rudnickie i jego plaże oraz przystanie wioślarskie, jezioro Tarpno, a także liczne zabytki – m. in. Stare Miasto i zespół spichrzów oraz Cytadela. Zespół zabytkowych spichrzów z XIII-XVII najlepiej widoczny jest od strony bulwarów nad Wisłą, gdzie znajdują się urzekające, zielone tereny spacerowe.
Natomiast nad Trynką znajdziemy jeszcze jedną atrakcję – ogród botaniczno-dendrologiczny. To doskonałe miejsce dla wielbicieli pięknych roślin i osób szukających spokoju od zgiełku miasta, mimo, że znajduje się w pobliżu jego centrum. Główną ozdobą ogrodu botanicznego są kwietne dywany, a osobliwą ciekawostką jest zegar słoneczny, znajdujący się w centrum parku.
Dzięki tylu turystycznym wabikom Grudziądz nie narzeka na brak turystów. Można tylko mieć nadzieję, że kolejne zabytkowe kamienice zostaną odrestaurowane, przez co miasto stanie się jeszcze bardziej atrakcyjne.