Wyjazd do Bułgarii

Wyjazd do Bułgarii

W dawnych czasach, kiedy popularne były wczasy pracownicze, a na polskich drogach bardzo często można było spotkać Fiata 126p, rodziny wybierały się na zagraniczne wczasy do Bułgarii. Był to jeden z takich krajów, który jako pierwszy otworzył się dla zagranicznych turystów – w tym dla Polaków. Pomimo upływu wielu lat, kraj ten wcale nie stracił na swoich walorach. Tak, Hiszpania, Grecja, Meksyk, Portugalia, Kanada – tam też można pojechać. Tylko, że Bułgaria nadal kusi nas swoimi zabytkami i atrakcjami. Co też warto tam zobaczyć?

“Perła” Bułgarii

Skoro już wybieramy się do tego kraju, nie możemy odmówić sobie wizyty w miejscu, które nazywane jest “perłą” Bułgarii. Mowa oczywiście o Nessebar. Według wszystkich danych, jest to najstarsze miasto w Europie, które położone jest w bardzo charakterystycznym miejscu. Starą cześć tego miasta można odnaleźć na skalistej wyspie, która połączona jest z lądem stałym, więc podróżowanie w takim kierunku jest cały czas możliwe. Wręcz jest to zaliczane, ponieważ wyspa otoczona jest przez Morze Czarne. Kto liczy na piękne widoki, skłaniające do kontemplacji, ten na pewno je otrzyma. Warto wspomnieć, że Nessebar znajduje się na Światowej Liście Dziedzictwa UNESCO. Do tego jest tzw. rezerwatem architektonicznym i archeologicznym od 1956.

Monastyr Rilski

Mówi się, że jest to jedno z najważniejszych miejsc, jakie można znaleźć na terenie całej Bugarii. Otóż Monastyr Rilski to klasztor, który od 1983 roku figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dlaczego jest on tak ważny? Ponieważ jest to symbol tureckiego zniewolenia, a do tego ma on symbolizować narodowe odrodzenie. Znaleźć można go w wyjątkowo pięknym miejscu – na wysokości 1147 m n.p.m. w kotlinie masywu Riła. Jedną z najważniejszych cech tego klasztoru są freski, które przedstawiają ponad 1200 najważniejszych scen biblijnych.

Wyjazd na wybrzeże

Jeżeli ktoś planuje wizytę na wybrzeżu, to koniecznie powinien odwiedzić Sozopol. Jest to miasto dla wszystkich, ponieważ znaleźć można tu zabytki, plaże do odpoczynku, a także bardzo fajne imprezy, które cieszą się dużą popularnością. Spotkać można tam wielu mieszkańców, ale również turystów żądnych rozrywki. W tym miejscu znaleźć można np. Cerkiew św. Bogurodzicy z XV wieku, Muzeum Archeologiczne, itd. Będąc tutaj nie można odmówić sobie wizyty w tutejszej restauracji. Dzięki temu będzie można zapoznać się z lokalnymi przysmakami z jakich słynie cała Bułgaria. Z tego miasta jest bardzo blisko do Słonecznego Brzegu, który również warto odwiedzić.

Dodaj komentarz