Dlaczego warto organizować wycieczki szkolne – najważniejsze powody

Dlaczego warto organizować wycieczki szkolne – najważniejsze powody

Pomysły na wycieczki szkolne mogą być różne ale zawsze jest to wydarzenie, które jest długo wyczekiwane przez uczniów. To nie tylko świetna okazja na ciekawe spędzenie czasu z rówieśnikami z klasy, ale także na odpoczynek i zapomnienie, choć na chwilę o szkolnych obowiązkach. Postanowiliśmy zebrać kilka argumentów, które mogą przekonać każdego, do tego, że wycieczki szkolne są ważne i nie powinno ich zabraknąć w żadnej szkole.

Integracja

Tak jak już wspomnieliśmy pomysły na wycieczki szkolne są różne ale to doskonała okazja do tego, aby zintegrować się z rówieśnikami, ale także z nauczycielami. Dzięki takim wyjazdom kontakty się zacieśniają, a dodatkowo można nawiązać znajomości z osobami z równoległych klas. Podczas takich wyjazdów uczniowie spędzają ze sobą więcej czasu, niż siedząc w szkolnej ławce i co najważniejsze mogą ze sobą rozmawiać. Bardzo często na takich wycieczkach uczniowie poprawiają swoje relacje, co ma pozytywny wpływ na ich wspólne funkcjonowanie w szkole.

Nauka

Wycieczki szkolne to nie tylko rozrywka dla uczniów, ale także sposób na naukę. Odwiedzając nowe miejsca, oglądając zabytki i słuchając o ich historii, można się bardzo wiele nauczyć. Taka nauka jest czasem nawet bardziej efektywna niż ta, która odbywa się w szkole, ponieważ jest czymś nowym i odbywa się poprzez zabawę. Podczas takich wycieczek często odbywają się też jakieś praktyczne zajęcia, które mają na celu wykształcenie w dzieciach nowych umiejętności. Często można się spotkać np. z podchodami, które uczą orientacji w terenie i posługiwania się kompasem.

Aktywność

Nie ma co ukrywać, że w ciągu roku szkolnego uczniowie niewiele się ruszają. Długie godziny spędzone w szkolnej ławce i w domu przed komputerem negatywnie odbijają się na zdrowiu poprzez nadwagę i wady postawy. Wycieczki szkolne, to doskonała okazja do tego, aby trochę się poruszać i spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu. Długie spacery po mieście podczas zwiedzania, choć na chwile oderwą dzieci od komórek i komputerów i pozytywnie wpłyną na ich samopoczucie.

Nauka samodzielności

Wycieczka to świetna nauka samodzielności, ponieważ dziecko nie ma w pobliżu rodziców i samo musi poradzić sobie z pewnymi zadaniami. Podczas kilkudniowej wycieczki uczeń musi sprostać czoła różnym sytuacjom, w których zazwyczaj pomagali mu rodzice. Parę dni poza domem, w nowym miejscu wraz z rówieśnikami może wpłynąć naprawdę pozytywnie na zachowanie dziecka. Obserwowanie zachowania innych dzieci, które radzą sobie z pewnymi obowiązkami, może być dla dziecka motywacją do tego, aby również stać się w jakiejś kwestii bardziej samodzielnym.

Dodaj komentarz