Kanał Augustowski: co warto zobaczyć przy tej drodze wodnej?

Kanał Augustowski: co warto zobaczyć przy tej drodze wodnej?

Kanał Augustowski to nie tylko wspaniały zabytek techniki, ale i wspaniała droga wodna, której pokonanie może się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. Jakie atrakcje czekają tu na turystów? Jakie obiekty warto uwzględnić w programie wycieczki wzdłuż tego kanału?

Kanał Augustowski to wspaniała droga wodna, która połączyła ze sobą Biebrze oraz Niemien. Kanał ten zasilany jest przed wody dwóch rzek: Czarnej Hańczy oraz Rospudy. Każda z nich jest rzeką wyjątkową i dla miłośników przyrody, i dla tych, którzy preferują spływy kajakowe, zatem i ich dolinami warto się zainteresować. Sam Kanał Augustowski zachwyca swą długością oraz malowniczą okolicą. Zdecydowana większość (ponad 80 km) tej drogi wodnej znajduje się po stronie polskiej, około 20 km na terenie Białorusi. Oprócz Czarnej Hańczy i Rospudy droga ta prowadzi przez kilkanaście jezior, dzięki czemu wycieczkowy rejs po Kanale Augustowskim będzie nie lada gratką dla każdego miłośnika pięknych widoków. Rejs taki pozwala się dodatkowo nacieszyć widokiem 14 śluz, których pokonywanie jest ciekawym doświadczeniem, widokiem na bagna leżące na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz na lasy będące częścią Puszczy Augustowskiej.

Rejs Kanałem Augustowskim jest jednocześnie okazją do zapoznania się z kilkoma ciekawymi miejscowościami, w gronie których miejsce bardzo ważne zajmuje Augustów. To ciekawe miasto, na terenie którego można bez problemów znaleźć i tanie noclegi, i ciekawe miejsca do wypoczynku. Augustów to zabytkowa śluza oraz ciekawa placówka muzealna, w której można zdobyć wiele cennych wiadomości na temat tej XIX-wiecznej drogi wodnej. Oprócz Augustowa nad Kanałem tym znajduje się wiele innych miejscowości, które mogą się okazać dla każdego z nas ciekawym celem wycieczki. Kusi m.in. Mikaszówka, na terenie której zachował się drewniany kościół z drewna, kusi też wieś Rygol, której wielkim walorem jest piękna okolica. W czasie wycieczki po Kanale Augustowskim warto też odwiedzić tak ciekawe miejsce, jakim jest Studzieniczna, przyciągająca drewnianym kościółkiem z połowy XIX stulecia.

Wycieczki po Kanale Augustowskim to nie lada gratka dla każdego. Jednych oczarują zabytkowe śluzy, innym malownicze wsie, których w pobliżu tej drogi wodnej nie brakuje. Obszar ten jest atrakcyjny również dla miłośników przyrody, jak i dla tych, którzy lubią spędzać wolny czas w aktywny sposób. Tu każdy z nas znajdzie dla siebie moc atrakcji, a czas spędzony w tej części kraju dla nikogo nie będzie czasem straconym.

Dodaj komentarz