Sławskie festiwalowe klimaty

Sławskie festiwalowe klimaty

Gdzieś na Pojezierzu Leszczyńskim nad Jeziorem Sławskim leży piękna i mała Sława – miasteczko o dwóch twarzach: miejskiej i wypoczynkowej z licznymi plażami, bolami biwakowymi, bogatą branżą gastronomiczną. Liczba ludności waha się tu pomiędzy 4000 a 5000. Nazwa najprawdopodobniej pochodzi od mokradeł, ponieważ w języku staropolskim ”slawa” oznacza rzekę, natomiast ”slowo” to błoto. Miasto oficjalnie nosi taką nazwę od 1946 roku.
Będąc w okolicy warto zajrzeć na Summer Rock Festiwal organizowany corocznie począwszy od 2010 roku przez Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku. Co prawda impreza kierowana jest głównie do młodszego grona odbiorców oraz zespołów chcących zaprezentować swoje umiejętności i oczarować nimi szersze grono odbiorców, ale jak wiadomo muzyka nie zna granic. Sławski Summer Rock Festiwal składa się w dwóch części: pierwsza to część koncertowa gdzie występują znane zespoły, druga natomiast jest częścią konkursową. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymują nagrody rzeczowe i finansowe, pozostali mogą się wypromować dzięki udziałowi w tego typu imprezach. Niekiedy imprezą towarzyszącą jest zlot motocyklowy, który uatrakcyjnia niewątpliwie całe to wydarzenie.
Pasjonaci brydża sportowego co roku w lipcu mają swoje święto, ponieważ Sława gości Międzynarodowy Kongres Brydżowy trwający zazwyczaj około 10 dni. Podczas turnieju rozgrywa się około 30 turniejów, które podzielone są na dwie klasyfikację: wczasową oraz kongresową. Organizatorem jest fundacja I love Bridge, mająca swoją siedzibę w Gorzowie Wielkopolskim. Zawody rozstrzygane są przez 14-15 sędziów, w tym 3 z nich to sędziowie główni, reszta to sędziowie państwowi, regionalni i okręgowi.
Niezależnie od tego, który festiwal wydaje się być zdecydowanie bardziej warty odwiedzenia jedno jest pewne – z komfortowym i co najważniejsze niedrogim noclegiem nie będzie tu żadnego problemu. Otóż na terenie miasteczka są liczne ośrodki wypoczynkowe, prywatne kwatery, pensjonaty, których zarządcy i właściciele goszczą turystów w komfortowych i zadbanych pokojach. Wybór jest bardzo szeroki, każdy znajdzie to co mu najbardziej odpowiada. W letnich miesiącach miłośnicy biwakowania mają do swojej dyspozycji domki kempingowe, a także pole namiotowe pięknie usytuowane nad lokalnym jeziorem. Nie brakuje tu też ośrodków agroturystycznych. Ceny noclegów są dwukrotnie, niekiedy nawet trzykrotnie niższe niż w ośrodkach wypoczynkowych w górach lub nad morzem, a miasteczko i okolice pod względem atrakcji turystycznych nie są gorsze od górskich czy nadmorskich kurortów. Dla każdego znajdzie się coś miłego.
Sława jest idealnym miejscem dla kochających ciszę i spokój, lubiących spacery w malowniczym krajobrazie, dodatkowo nie wydając przy tym majątku.

Dodaj komentarz