Nie tylko Malbork! Jakie zamki krzyżackie warto zwiedzić?

Automatycznie zapisany szkic

Na ziemiach polskich nie brak ciekawych zabytków, które przypominają nam o Krzyżakach. Potężne zamki i okazałe warownie do dziś kuszą swymi rozmiarami i pięknymi sylwetkami, a możliwość zwiedzenia tych obiektów może się dla wielu z nas okazać wyjątkową przygodą. Jakie zamki krzyżackie, oprócz Malborka, zasługują na naszą uwagę? Gdzie warto się wybrać, by spędzić czas w pięknym otoczeniu, a jednocześnie w prosty i przyjemny sposób poszerzyć swą wiedzę z zakresu historii?

Zamek w Radzyniu Chełmińskim, utrzymany w formie trwałej ruiny, bez wątpienia zasługuje na uwagę. Zachwyca on charakterystycznymi wieżami, przy czym jedna z nich świetnie sprawdza się w roli punktu widokowego, zachowały się też spore partie zamkowych skrzydeł oraz tajemnicze piwnice. Całość robi ogromne wrażenie, a spacer po tych ruinach może oczarować każdego z nas. Innym zamkiem, który jest dostępny dla turystów, jest zamek w Kwidzynie. Jego potężna bryła skutecznie przyciąga uwagę zwiedzających, przy czym najbardziej charakterystycznym elementem tego obiektu jest… ogromna latryna. To ogromne gdanisko jest największą toaletą w Europie, a zainteresowanie turystów tym obiektem od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Nie lada gratką dla miłośników zamków będzie też obiekt znajdujący się w Bytowie, uznany za jeden z najcenniejszych zabytków architektury na Pomorzu. W murach tej budowli mieści się obecnie Muzeum Zachodnio-Kaszubskie, mogące się pochwalić tak nietypowymi eksponatami, jak kolekcja zabytkowych pułapek na myszy. Wielką przygodą będzie też wizyta na zamku w Gniewie, z murów którego roztaczają się piękne widoki na okolice. Zamek ten może się pochwalić okazałym dziedzińcem i zamkową kaplicą, sławę swą zawdzięcza również licznym imprezom historycznym, organizowanym tu w okresie letnim.

Gdzie jeszcze warto się wybrać w trakcie wycieczki śladami zakonu krzyżackiego? Na długiej liście zamków, które wzbudzają zachwyt wśród wielu zwiedzających, znajduje się też Sztum. Dzieje tego obiektu sięgają połowy XIV stulecia, przy czym początkowo wykorzystywany był jako punkt wypadowy na Żmudź. W późniejszym okresie zamek w Sztumie zaczął być wykorzystywany jako myśliwska rezydencja, tu również miał się mieścić prywatny zwierzyniec wielkiego mistrza, Ulricha von Jungingena. W czasie historycznej wycieczki szlakiem krzyżackich zamków, warto też odwiedzić Człuchów. Był to jeden z największych zamków na terenie Pomorza, a jego wielkim walorem było świetne zabezpieczenie na wypadek ataku. Jednym z komturów urzędujących w tym miejscu był Konrad Wallenrod, nic więc dziwnego, że do Człuchowa bardzo chętnie zaglądają i miłośnicy historii, i ci turyści, których zafascynowała twórczość Adama Mickiewicza.

Dodaj komentarz