Polskie zamki – Sucha Beskidzka

Polskie zamki – Sucha Beskidzka

Zespół zamkowo-parkowy, którym może się pochwalić Sucha Beskidzka, zaliczany jest do grona najpiękniejszych atrakcji tego typu w Polsce. Dlaczego w czasie wycieczki po Małopolsce warto zwiedzić ten obiekt? Jakie atrakcje czekają na jego terenie na gości?

Zamek suski może się pochwalić historią sięgającą połowy XVI stulecia. W tym czasie Sucha Beskidzka stała się własnością Kaspra Suskiego, który zbudował tu piętrowy dwór obronny. Kolejny właściciel Suchej, Piotr Komorowski, rozbudował dwór, dzięki czemu już w początkach XVII wieku zmienił się on w renesansową magnacką rezydencję. Obecny wygląd zamku suskiego jest w znacznej mierze zasługą przebudowy z początków XVIII wieku. Ważną rolę w dziele tym odegrała Anna Wielopolska, dzięki której do dziś możemy się cieszyć widokiem tak ciekawych ozdób, jakimi są zamkowe wieże. Wśród kolejnych panów, którzy w dziejach państwa suskiego i tutejszego zamku odegrali rolę bardzo ważną, pojawia się Aleksander Branicki. W jego ręce weszła Sucha Beskidzka w połowie XIX wieku. Z nazwiskiem Branickiego kojarzony jest też wspaniały księgozbiór, powiększany z czasem przez kolejnych przedstawicieli z rodziny Branickich oraz ich następców – Tarnowskich. Niestety, w czasie wojny znaczna część tego zbioru zaginęła, ucierpiały też piękne zamkowe wnętrza.
Co można dziś zobaczyć w tym miejscu, służącym obecnie jako muzeum, hotel i restauracja? Sam zamek, wzniesiony z miejscowego kamienia łamanego oraz z cegły, przyciąga trzema reprezentacyjnymi skrzydłami oraz prostokątnym dziedzińcem. Uwagę gości zwiedzających tę budowlę przyciągają też zamkowe wieże, przy czym na szczególne wyróżnienie zasługuje tu wieża zegarowa. To w niej w czasach Piotra Komorowskiego urządzona została zamkowa kaplica, w której do dziś zachowały się fragmenty oryginalnej polichromii z XVII wieku. intryguje też parterowa część tej właśnie wieży. Dlaczego? Bo wiemy dziś doskonale, że w dawnych czasach była ona wykorzystywana jako więzienie.
W całym zamku znajduje się około 100 pomieszczeń, przy czym część z nich jest udostępniana turystom do zwiedzania. Najpiękniejszym wnętrzem na zamku suskim jest sala zwana “Marszałkowską” lub “Rycerską”. Znajduje się ona na pierwszym piętrze, a z dziedzińca prowadzą do niej okazałe, kamienne schody. Do dziś w sali tej zachował się piękny kominek, będący cennym dziełem sztuki późnego renesansu.

Wycieczki po Suchej Beskidzkiej mogą każdemu z nas dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Kto w trakcie takiej wyprawy zwiedzi tutejszy zamek, ten z pewnością spędzi tutaj wolny czas w przyjemny i pożyteczny zarazem sposób. Cenne zabytki oraz atrakcje czekające na zamku sprawiają, że w tym miejscu można połączyć relaks z jedyną w swoim rodzaju lekcją historii.

Dodaj komentarz