Ostrów Lednicki to niewielka wyspa na Jeziorze Lednickim, na której znajdują się pozostałości po jednym z najważniejszych grodów monarchii wczesnopiastowskiej. Położona jest w miejscowości Dziekanowice w dzisiejszym województwie wielkopolskim, około 10 kilometrów na zachód od Gniezna. Według niektórych historycznych hipotez to właśnie w tym miejscu Mieszko I przyjął swój chrzest w roku 966, włączając Polskę w krąg państw chrześcijańskich. Do dzisiaj zachowało się wiele ciekawych zabytków archeologicznych, które pozwalają lepiej poznać najwcześniejszą historię naszego narodu.
Główną atrakcją Ostrowa Lednickiego jest pozostałość po wczesnopiastowskim palatium książęcym. Była to, jak na standardy epoki, okazała rezydencja kamienna wykonana w II połowie X wieku na zlecenie Mieszka I. Prawdopodobnie przyjmowany był w niej Otton III podczas swojej pielgrzymki do grobu św. Wojciecha w roku 1000. Od wschodu do palatium przylegała niegdyś niewielka kaplica na planie krzyża greckiego – również po niej przetrwały do dzisiaj pozostałości. Z racji tego, że odkryto tutaj pozostałości basenów chrzcielnych, historycy wysnuwają wspomnianą już koncepcję o tym, że to tu właśnie Mieszko I przyjął chrzest, a za nim cała jego nadworna świta. Wydaje się również, że Ostrów Lednicki prawdopodobnie był siedzibą Jordana, pierwszego polskiego biskupa powołanego na tę funkcję w roku 968.
Oprócz palatium, na Ostrowie Lednickim znajdują się pozostałości fundamentów po jeszcze jednym romańskim kościele. Do dzisiaj zachowały się także fragmenty wczesnośredniowiecznych palisad i wałów drewniano-ziemnych. Ciekawostką techniczną są również pozostałości po dwóch mostach, które niegdyś łączyły wyspę ze światem zewnętrznym: chodzi o most poznański (prowadzący na zachód) oraz gnieźnieński (prowadzący na wschód). Swoistą atrakcją Ostrowa Lednickiego jest także niesamowita przyroda i piękne Jezioro Lednickie, co powoduje, że miejsce jest świetną opcją do spacerów w pogodne dni. Na wyspę dostać się za drobną opłatą promem, który kursuje co pół godziny.
Wykopaliska archeologiczne na Ostrowie Lednickim pozwoliły na odnalezienie setek niesamowitych zabytków w postaci przedmiotów codziennego użytku z okresu średniowiecza. Zbiory te prezentowane są dzisiaj na wystawie w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, które znajduje się w gmachu ok. kilometra od samej wyspy. Do najcenniejszych obiektów należy zaliczyć relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego (staurotekę), a także liczne przedmioty wykonane ze złota i srebra czy też biżuterię z kamieni półszlachetnych. W muzeum znajduje się także bardzo duża kolekcja wczesnośredniowiecznej broni wyłowionej z Jeziora Lednickiego. Co ciekawe, kształt niektórych eksponatów zdradza pochodzenie skandynawskie. Muzeum jest nowoczesnym miejscem pełnym ekranów dotykowych oraz cyfrowych wizualizacji.
Przy samym Ostrowie Lednickim znajduje się jeszcze Mały Skansen, a więc kilka drewnianych obiektów będących przykładem wielkopolskiej kultury ludowej. Więcej tego typu zabytków zainteresowany może znaleźć w pobliskim Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach.