Tatry po słowackiej stronie

Tatry po słowackiej stronie

Tatry wysokie należą do grupy najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów Słowacji. Jak sama nazwa wskazuję, Tatry Wysokie są wyższą częścią Tatr, niż ta położona w Polsce. Najwyższy szczyt całego pasma, który można tam znaleźć, to Gerlach (2655 m.).

Każdy, kto był w naszej, polskiej części Tatr, wie, jak piękne są to góry. Wysokie szczyty, piękna przyroda, bardzo dobre warunki narciarskie – to wszystko przemawia za tym, aby niezwłocznie odwiedzić tą okolicę.

Słowacka część Tatr jest jeszcze bardziej atrakcyjna dla turystów, niż polska. Znajdziemy tutaj bardzo bogatą bazę narciarską, obfitą w wysokiej klasy stoki i wyciągi. Latem na pewno nie będziemy narzekać na brak szlaków turystycznych, którymi warto wybrać się w niezapomnianą wycieczkę po tych wysokich górach. Możemy również skorzystać z kolei, np.: linowej na Łomnicę, czy linowo – terenowej na Hrebienok.

Wyprawa w Tatry wysokie daje gwarancję niezapomnianych wrażeń i miłego spędzenia urlopu. Nie ważne, czy lubisz góry, czy nie – Tatry wysokie na pewno Ci się spodobają.

W dzisiejszych czasach ludzie szukają coraz nowszych i ciekawszych atrakcji, aby miło spędzić czas. Wielu nie wystarczają już zwykłe narty czy nawet snowboard. Dla takich osób wybudowano Tor Saneczkowy Tatrabob.

Zlokalizowana w Wysokich Tatrach atrakcja dla całej rodziny ma długość 500 metrów, na której rozłożonych jest 12 zakrętów. W ciągu godziny może obsłużyć 360 osób. Tor czynny jest cały rok, niezależnie od pory roku i pogody. Zaraz obok toru saneczkowego zlokalizowana jest jeszcze jedna atrakcja, która może urozmaicić wizytę w tym miejscu. Jest nią łucznictwo sportowe 3D. Polega ono na strzelaniu z łuku do trójwymiarowych makiet. Zamiast łuku możemy też strzelać z kuszy. Uczestnicy zabawy dobierają się w grupy i strzelają do makiet zwierząt z ustalonej odległości. Makiety podzielone są na strefy. Trafienie w każdą z nich jest odpowiednio punktowane.

Tatrabob jest miejscem, gdzie całe rodziny spędzić mogą miły dzień na świetnej zabawie. Zjazd torem saneczkowym sprawia radość dzieciom i dorosłym a łucznictwo daje okazję do rozwinięcia koordynacji ruchowej miło spędzając czas.

Tuż za granicą Polski, kilkaset metrów od Zwardonia, mieście się atrakcyjny ośrodek narciarski Skalite. Jest to znakomite miejsce do uprawiania sportów zimowych.
Główną zaletą tego ośrodka, poza położeniem, są ceny. Za całodniowe szusowanie zapłacimy nie więcej jak 50 złotych. Do dyspozycji mamy 3 stoki, a zakupiony karnet obowiązuje na nich wszystkich.
Trudność tras nie jest wysoka, co sprawia, że spokojnie można przyjechać tutaj nawet z małymi dziećmi. Zaraz przy stoku możemy skorzystać z oferty niedrogich barów i restauracji.
Jeżeli planujemy dłuższy pobyt, nie ma problemu ze znalezieniem noclegu. Większość okolicznych rodzin chętnie udostępnia swoje pokoje narciarzom. Dostępny jest również pensjonat o dość wysokim standardzie.
Skalite to ośrodek doskonały do nauki jazdy na nartach czy na snowboardzie. Proste trasy, niedrogie karnety i tanie jedzenie sprawiają, że w każdy zimowy weekend zjeżdża się tu mnóstwo amatorów śnieżnego szaleństwa. I to wszystko całkiem blisko Polski.

Zamek w Kremnicy powstał w XIII wieku. Jest najcenniejszym zabytkiem tego miasta. Wokół zamku istnieje jeszcze kilka budynków, które wraz z samym zamkiem tworzą ciekawy kompleks budynków średniowiecznych.

Najważniejsze części zamku, to:

  • Wieża Zegarowa,
  • resztki dawnego ratusza,
  • trzy baszty,
  • północna Brama Wieżowa.

Obecnie w zamku swoją siedzibę ma Muzeum Monet i Medali, w którym możemy podziwiać takie wystawy, jak: „Barokowe Plastyki”, „Dzwony Kremnickie”, „Obrona Miasta”, czy „Z Badań Archeologicznych Zamku”.

Najbardziej okazałą częścią obiektu jest kościół św. Katarzyny, do którego w XV wieku dobudowano wieżę. W 1560 roku kościół uległ zniszczeniu w wyniku pożaru. Po remoncie uzyskał on nowy, renesansowy kształt. W kościele zlokalizowane są organy zamkowe. Okazje do ich posłuchania dają liczne letnie festiwale.

Zamek w Kremnicy można polecić wszystkim, którzy lubią zwiedzać historyczne zabytki. Takie osoby na pewno nie będą się w tym miejscu nudziły. Godne polecenia są również wspomniane wcześniej festiwale. Żaden meloman nie powinien pomijać ich w swoich planach.

Dodaj komentarz