Wakacje nad morze w Łazach

Wakacje nad morze w Łazach

Łazy to jedna z najspokojniejszych nadmorskich miejscowości. Jest to bardzo mała wioska niedaleko Mielna- ilość jej mieszkańców to zaledwie 86 osób! Cenią sobie ją jednak turyści, którzy nie lubią dużych i głośnych kurortów, obleganych przez tłumy przyjezdnych i chcą przede wszystkim odpocząć w ciszy i spokoju. Tutaj możemy na to liczyć. Miejscowość jest również objęta obszarem chronionego krajobrazu Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego oraz Natura 2000 Jezioro Bukowo. Istnieje tu także Rezerwat Przyrody Łazy, który chroni tutejsze lasy bagienne i torfowiska. Oznacza to, że w Łazach możemy liczyć również na dużo kontaktu z naturą.

Ta niewielka wioska jest niezwykle cicha i urokliwa. Znajdziemy w niej kąpielisko, które obejmuje 100 metrów linii brzegowej, wraz z przyjemną i spokojną plażą. Możemy zatem całe dnie spędzać, relaksując się przy szumie morza i opalając. Mimo, że to tak mała miejscowość, istnieje w niej rozbudowana i bogata baza noclegowa, która powstała w większości w latach 60 i 70 XX wieku, kiedy to rozwijało się tutejsze budownictwo indywidualne i pensjonatowe. Liczne pensjonaty, domy wypoczynkowe oraz inne tego typu obiekty przyjmują gości i zapewniają im wygodne noclegi. Łazy pierwszych letników przyjmowały już w czasach międzywojennych, jednak budowy ośrodków wypoczynkowych doczekały się dopiero po II wojnie światowej.

Wcześniej była to miejscowość o dużym znaczeniu, ze względu na pobliski kanał, łączący jezioro Jamno z Morzem Bałtyckim. Kanał ten był granicą pomiędzy biskupstwem kamieńskim, a księstwem sławieńsko-słupskim. Po obu stronach kanału znajdowały się komory celne. Tak wyglądała historia wsi w średniowieczu. Jeszcze wcześniej znajdowała się tutaj karczma, z której dochody pobierały siostry cysterki z Koszalina oraz przystań rybacka. W 1690 roku miał miejsce bardzo duży sztorm na Bałtyku, w wyniku którego morze przerwało wydmy i ówczesny kanał został zasypany piaskiem. Nowy powstał kilka kilometrów dalej, co zdegradowało miejscowość do roli wioski rybackiej. Tereny te jednak były zamieszkane już 4 tysiące lat temu – z tego czasu pochodzą najstarsze ślady tutejszego osadnictwa. Pierwsza zaś wzmianka pochodzi z 1278 roku. Nazwa miejscowości wywodzi się najprawdopodobniej od dawnej niemieckiej nazwy wioski czyli „Laase”, która obowiązywała do 1948 roku.

Dodaj komentarz