Wczasy w dobie pandemii – jak do nich podejść?

Wczasy w dobie pandemii – jak do nich podejść?

Jesteśmy już w połowie okresu urlopowego/wakacyjnego. Słońce daje się we znaki, w pracy wysyłają nas na wolne, a dzieciaki mają dość siedzenia w domu. Rok temu nie byłoby możliwe zorganizowanie żadnego wyjazdu w związku ze wciąż rozwijającą się pandemią koronawirusa. W tym roku świat natomiast nieco się zmienia i pojawienie się szczepionek pozwoliło na otwarcie się granic do różnych krajów. Dlaczego więc nie korzystać? Czas wziąć sprawy w swoje ręce i wyruszyć z rodziną na wakacje! No tak, ale od czego zacząć?

Wielkie planowanie czy spontaniczny wyjazd?

Oczywiście można być szalonym łowcą okazji, bez większego planu i zastanowienia nad tym, co chcemy robić w trakcie wolnego. Możemy również oddać się firmie turystycznej, która wszystko przygotuje za nas, a nam zostanie spakować swój bagaż, opłacić ofertę i wyruszyć na tydzień pełen atrakcji. Możemy skorzystać z pełnej spontaniczności, biorąc jedną z ofert Last Minute. Oczywiście jesteśmy wtedy świadomi tego, gdzie się wybieramy i spośród ofert na ostatnią chwilę mamy opcję “przebrania” w tym, co brzmi dla nas najbardziej kusząco. Mimo wszystko jest to jedno z ciekawszych rozwiązań na wakacje. Nie dość, że wydajecie dużo mniej na wyjazd (czasami promocje na ostatnią chwilę są ponad połowę tańsze niż w normalnym terminie), to jeszcze po zarezerwowaniu nie macie już tyle czasu na myślenie nad tym, czy dokonaliście dobrego wyboru. Jest to z pewnością bezpieczniejsza opcja niż próbowanie zorganizować na ostatnią chwilę wyjazdu samemu — większość hoteli jest zarezerwowana z dużym wyprzedzeniem.

Jeśli jednak decydujemy się planować wyjazd, to prócz samego kierunku naszej podróży istotne jest wiele innych aspektów. Z pewnością musimy zweryfikować podstawowe informacje dotyczące tego, kiedy chcemy wyruszyć, czy pogoda w danym terminie będzie odpowiednia (zgodna z naszymi preferencjami, w końcu nie każdy z góry liczy na wakacje w upale), z kim jedziemy i jaki posiadamy budżet. Oczywiście w tej opcji również może nam pomóc biuro podróży ze swoimi wycieczkami bądź wyjazdami wypoczynkowymi, lecz w tym wypadku organizacja samemu jakiegoś wyjazdu z wyprzedzeniem może być korzystniejsza pod kątem finansowym.

Dokąd wyruszyć?

Tak jak wcześniej było mówione, niezależnie czy jest to oferta last minute, czy planowana z wyprzedzeniem, przez biuro podróży bądź samodzielnie, warto mieć już jakieś kierunki świata upatrzone jako cel turystyczny. W końcu przy obecnej sytuacji na świecie nie wszystkie kraje stoją dla nas otworem, lecz większość przy pewnych wymaganiach już tak. Gdzie więc możemy wyruszyć na wyprawę?

Jeśli mamy dość wyjazdów na piaszczyste plaże i spędzania większości czasu w hotelu (bo wszędzie indziej jest stanowczo za gorąco), to warto zastanowić się nad wyjazdem do państw, w których kultura przeplata się z miejskim życiem. Idealnym miejscem na takie wycieczki są więc Włochy, które z otwartymi ramionami witają turystów. Możemy skorzystać z wycieczek firm turystycznych i zwiedzić Sardynię. Możemy również zastanowić się nad samodzielnym wyruszeniem do Italii, gdyż linie lotnicze oferują bardzo niskie stawki podróży (w kwocie do 100 zł jesteśmy w stanie dolecieć bezpośrednio do Bolonii, Rimini czy Mediolanu).

Możemy również udać się za klasykami urlopowymi pod kątem kierunku, lecz zmienić nieco swoje plany na spędzenie tego czasu. Skoro wspominaliśmy o słonecznej Italii, dlaczego by nie zastanowić się nad kulturową kolebką Europy i udać się do Grecji? Skoro już wspomnieliśmy o kwestii kulturowej, to oczywiste raczej jest, że na liście miejsc do odwiedzenia muszą być Ateny, lecz nie jest to jedyne miejsce, które warto odwiedzić. Możemy równie dobrze odciąć się, lecąc na wyspę Mykonos, gdzie bezpośrednio może nas zabrać samolot za trochę ponad sto złotych w jedną stronę. Jakie jeszcze miejsca się Wam kojarzą z miejscami turystycznymi? Oczywiście! Nie możemy zapomnieć również o ewentualnym kierunku na Korfu bądź Kretę!

Wyjazd w czasie pandemii – ogólne zasady

W poprzednich latach wyjazdy nie były tak problematyczne, gdyż na całym świecie nikt nie mówił o koronawirusie. Jedyne co nas ograniczało to ewentualne finanse poświęcone na loty bądź oferty z biur podróży. Teraz natomiast prócz tych dwóch wspomnianych kwestii, należy również zwrócić uwagę na to, jakie zasady sanitarne obowiązują w danym kraju. Jest to bardzo istotne zwłaszcza wtedy, kiedy planujemy wyjechać na własną rękę, bez ingerencji biura podróży. Jeśli jesteśmy osobami w pełni zaszczepionymi szczepionkami przeciwko pandemicznej chorobie, możemy czuć się jak za poprzednich lat, gdyż nie obowiązuje nas przejście na kwarantannę w momencie, gdy wrócimy po urlopie do kraju. Jeśli natomiast nie jesteśmy osobami, które się zaszczepiły, musimy zwrócić uwagę na zasady dot. kwarantanny po powrocie do kraju. W takim wypadku zapiszmy sobie to, że kraje Unii Europejskiej wymagają od nas negatywnego testu nie starszego niż 48 godzin od daty wylotu ponownie do Polski/po powrocie do Polski. Dzięki temu jesteśmy zwolnieni z kwarantanny (oczywiście jeśli wynik będzie się zgadzać). W przypadku gdy planujemy wyruszyć do krajów poza strefą Schengen (np. do Egiptu), należy również wykonać test, lecz nie może on być zrobiony wcześniej niż 7 dni od daty powrotu do kraju. Skutkuje to przynajmniej tygodniową kwarantanną domową.

Dodaj komentarz