Zalety posiadania karty wielowalutowej

Zalety posiadania karty wielowalutowej

Banki zmuszone do walki o klienta starają się – prócz atrakcyjnych propozycji kredytowych – dostarczać nam wielu przydatnych narzędzi. Do tych, które budzą coraz większe zainteresowanie należy między innymi tzw. karta wielowalutowa. Co to takiego i do czego służy? Jakie są zalety i minusy jej posiadania?

Karta wielowalutowa czyli co?

Pod pojęciem tym kryje się niezwykle przydatne i banalnie proste w obsłudze narzędzie dzięki, któremu możemy oszczędzić sporo czasu i pieniędzy podczas transakcji dokonywanych w obcych walutach. Mowa tu nie tylko o zakupach, ale także o wypłacaniu środków z bankomatów. Do karty tej przypisane są określone rodzaje waluty obcej. Jednak można jej też używać do obsługi konta w rodzimych złotówkach. Zasady jej użytkowania oraz opłaty za korzystanie z niej uzależnione są ściśle od banku, który ją wydaje. Aby móc w pełni korzystać z możliwości, jakie daje nam karta wielowalutowa należy otworzyć również konta walutowe i posiadać na nich wolne środki. Obecnie tego typu kartę oferują nam: Bank Pekao, ING Bank Śląski, Eurobank i Credit Agricole. Wprowadzenie podobnego produktu zapowiedział Bank Zachodni.

Karta wielowalutowa – nie tylko dla podróżujących

Oczywiście najbardziej przydatna jest ona dla osób, które dużo i często podróżują za granicę. Dzięki niej nie muszą martwić się o doliczane koszta przewalutowania środków, które będą im potrzebne. Jednak wbrew pozorom karta wielowalutowa bywa przydatna dla tych z nas, którzy chętnie dokonują zakupów w zagranicznych sklepach internetowych.

Jakie korzyści daje karta wielowalutowa?

Przede wszystkim jest ona niezwykle wygodna. Jej działanie opiera się bowiem na mechanizmie rozpoznawania waluty, w której chcemy płacić czy wypłacać środki. Kolejny plus to uniknięcie dodatkowych kosztów związanych z przewalutowaniem. Dzięki temu nie musimy martwić się o to, czy wystarczy nam środków na realizację zaplanowanej transakcji. Pozostałe zalety to:

-jedna karta służy do obsługi nawet 5 różnych walut;
-możliwość bezpłatnego wypłacania środków z bankomatów w Polsce, jak i za granicą – ten punkt należy jednak dokładnie sprawdzić, gdyż jest to kwestia bardzo indywidualna;
-spore oszczędności – zarówno przy dokonywaniu zakupów on-line, jak i wypłatach środków za granicą;
-wygoda – mając ją
-przy sobie nie musisz nosić gotówki czy portfela;
-zwiększone bezpieczeństwo – większa ilość gotówki w portfelu bywa ryzykowne, zastąpienie go kartą jest o wiele bezpieczniejszym posunięciem.

Reasumując – karta wielowalutowa to praktyczne, wygodne i dające wiele korzyści rozwiązanie. To przydatne narzędzie sprawdzi się nie tylko w czasie podróży zagranicznych, ale również w trakcie dokonywania zakupów on-line u zagranicznych sprzedawców. W tym pierwszym wypadku może nas uchronić przed kieszonkowcami i spowodować, że nie wrócimy z całkiem wyczyszczonym kontem. W drugim przypadku pozwoli na spore oszczędności. Warto więc odwiedzić stronę swojego banku i sprawdzić czy karta wielowalutowa jest dostępna. Tym bardziej, że aby ją otrzymać wystarczy jedynie złożyć wniosek drogą on-line.

Dodaj komentarz