Gdzie pojechać jesienią w Polsce – Zielona Góra i okolice

Gdzie pojechać jesienią w Polsce – Zielona Góra i okolice

Jesienią pogoda nie zachęca do przebywania na plaży tak jak latem. Jednak to nie oznacza, że o tej porze roku musimy siedzieć w domu i nie mamy szans na udaną wycieczkę. Mimo coraz niższych temperatur Polska ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsc wartych obejrzenia. Słoneczny, jesienny dzień to idealny czas na zwiedzanie zabytków i spokojne spacery wśród najpiękniejszych krajobrazów.

Gdzie pojechać jesienią w Polsce?

Ciekawą propozycją jest Zielona Góra i okolice tego pięknego miasta

Zielona Góra jest nazywana stolicą polskiego winiarstwa. Początek jesieni to okres, kiedy wszystkie prace związanie z produkcją wina ruszają ze zdwojona siłą. Wzgórza w mieście i okolicach kiedyś były pełne winnic. Z dawnych upraw pozostał ich relikt z połowy XX wieku, położony na zielonogórskim wzgórzu Winnica. Obecnie winnic w rejonie jest już więcej, a winiarstwo przeżywa renesans. W Zielonej Górze co roku odbywają się winne dożynki pod nazwą „Winobranie”, połączone z obchodami ku czci św. Urbana, patrona miasta. Warto przyjechać tu w tym czasie i na własnej skórze poczuć klimat, jaki wtedy tutaj panuje.

Zielona Góra posiada piękne budowle. Na rynku otoczonym zabytkowymi kamieniczkami wznosi się ratusz ze smukłą wieżą zwieńczona renesansowym hełmem. W sąsiedztwie znajdziemy dwa zabytkowe kościoły. Jeden z nich to szachulcowy kościół Matki Bożej Częstochowskiej z połowy XVIII wieku, dawniej zbór ewangelicki. Druga budowla to gotycka konkatedra św. Jadwigi. Reliktem murów miejskich jest XV-wieczna Wieża Łaziebna. Stare Miasto przecina handlowy deptak otoczony zabudową z XIX i XX wieku. Ciekawostka są małe figurki greckiego boga wina, zwane bachusikami. Możemy je spotkać w różnych częściach centrum. Wzgórza Wału Zielonogórskiego to rekreacyjne serce miasta zapraszające na spacery. Jesienne słońce nadaje mu jeszcze większego uroku. U podnóży Wzgórz Piastowskich znajduje się zielonogórski amfiteatr, gdzie odbywały się festiwale piosenki radzieckiej. Obecnie nadal odbywają się tu różnego rodzaju festiwale i organizowane są inne atrakcje.

Ochla

W Ochli mieści się Muzeum Etnograficzne, w którym można podziwiać drewniane chałupy i gospodarstwa. Zebrano tutaj bowiem około 80 obiektów architektury wiejskiej i małomiasteczkowej z regionu lubuskiego. Można także obejrzeć małą winnicę z wieżą winiarską i urządzeniami do produkcji wina. Możesz tutaj skorzystać z takich atrakcji jak przejażdżka bryczką czy wziąć udział w ognisku na wyspie, któremu towarzyszy muzyk lub kapela ludowa. Jest to idealne miejsce, by poznać dawne zwyczaje i pokazać dzieciom kawałek „innego” świata. Dla wielu z nich będzie to nie lada atrakcja!

Gdzie pojechać jesienią w Polsce będąc w okolicach Zielonej Góry?

Równie malowniczy jest Bytom Odrzański

Przeżywał on rozkwit na przełomie XVI i XVII wieku, kiedy był własnością rodu Schonaichów. Z tego okresu pochodzi znaczna część zachowanej zabudowy, którą warto obejrzeć podczas spaceru po mieście. Rynek jest jednym z najpiękniejszych w Polsce! Dwu- i trzykondygnacyjne kamieniczki w jego pierzejach to przegląd stylów od renesansu po XIX-wieczny eklektyzm. Najpiękniejszą fasadę ma kamienica hotelu Złoty Lew wybudowana w XVI wieku. Renesansowy ratusz Bytomia Odrzańskiego z początku XVI wieku ozdabia czworokątna wieża zegarowa z galerią na szczycie. Można z niej podziwiać panoramę miasta. Na płycie rynku stoi współczesna rzeźba Kota w butach prowadzącego popijającego jegomościa. Wraz z figurą można zrobić sobie wiele humorystycznych zdjęć upamiętniających pobyt w mieście. Znajduje się tu również XVIII-wieczna fontanna z figurką małego rybaka.

Kożuchów

Będąc w okolicach Zielonej Góry warto również odwiedzić Kożuchów. Jest on otoczony fragmentami dawniej podwójnego pierścienia murów obronnych budowanych od początku XIV wieku do drugiej połowy XV wieku. Najbardziej okazała jest Baszta Bramy Krośnieńskiej, którą koniecznie trzeba zobaczyć. W sercu miasta znajduje się rynek z zespołem kamieniczek, w których zachowały się oryginalne renesansowe i barokowe portale. Spacer wśród tak pięknych dzieł architektury to czysta przyjemność, a jesienne słońce dodatkowo podkreśla szczegóły budowli. To sprawia, że stają się one jeszcze bardziej atrakcyjne. Środek placu zajmuje odbudowany ratusz ze zrekonstruowaną gotycką wieżą. Nad rynkiem i cała zabudową dominuje ośmioboczna wieża monumentalnego kościoła Najświętszej Marii Panny z Mauzoleum Książąt Głogowskich. Jest to kolejne miejsce, które koniecznie musisz odwiedzić będąc w tych stronach. Do północnego odcinka systemu murów obronnych Kożuchowa przylega czteroskrzydłowy zamek, siedziba książęca, wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku. Jego dzisiejszą formę nadali karmelici, którzy do końca XVII wieku przebudowali go na potrzeby klasztoru. Na Przedmieściu Żagańskim znajduje się cmentarz ewangelicki, gdzie zachowały się nagrobki, płyty nagrobne i epitafia z czasów XVI i XIX wieku.

W okolicach Zielonej Góry możesz znaleźć jeszcze wiele innych ciekawych miejsc. Jeśli nie wiesz, gdzie pojechać jesienią w Polsce powyższe przykłady mogą ułatwić ci wybór. Jesienne, ciepłe dni wprawiają nas w nastrój zadumy i spokoju. Warto wtedy wybrać się na wycieczkę w miejsca kraju, które w sezonie letnim bywają omijane. Tam też kryje się prawdziwe piękno, a jesienią mamy czas, by je dostrzec.

Dodaj komentarz